Postmortem perikardial sıvı biyokimyasının incelenmesi
Thanatochemistry of the pericardial fluid
  1. Tez No: 144489
  2. Yazar: KOCAMAN FİGEN İNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Postmortem biyokimya incelemelerinin, doğal ölümlerin % 10'unda ölüm sebebim belirlemeye yönelik çözüm getirdiği, postmortem kan, serebrospinal sıvı, vitröz sıvı, perikardial sıvı ve diğer vücut sıvılarının biyokimyasal incelemelerinin ölüm zamanının ve ölüm nedeninin belirlenmesine yardımcı olduğu belirtilmektedir. Ani doğal ölüm nedenleri arasında; ilk sıralarda iskemik kalp hastalıklarına bağlı ölümlerin geldiği, akut miyokard infarktüsünün tek başına en sık ölüm nedeni olduğu bildirilmektedir. Bu nedenlerle thanatochemistry (postmortem biyokimya) giderek artan bir şekilde, adli tıpta önemli bir yardımcı araştırma yöntemi olarak yerini almaktadır. Postmortem perikardial sıvı incelemeleri de bu kapsamda önem kazanmıştır. Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Dairesinde otopsisi yapılan, adli kayıtlarında ölüm zamanı kesin olarak bilinen, medikal kayıtlarında herhangi bir metabolik, onkolojik, hematolojik ve enfeksiyöz hastalığı olmadığı belirlenen 138 olguda postmortem perikardial sıvı toplandı. Örneklerde glukoz, üre, kreatinin, ALT (Alanin Amino Transferaz), AST (Aspartat Amino Transferaz), CK-MB (Kreatin Kinaz-MB), LDH (Laktat Dehidrojenaz), GGT (Gama Glutamil Transferaz) düzeyleri incelendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In 1 0 % of natural deaths, postmortem biochemistry may elucidate the cause of death; similarly, biochemical investigations in postmortem specimens of blood, other body fluids like cerebrospinal, vitreous and pericardial fluids may help to estimate the time of death and assess the cause of death. Among causalties of sudden natural death, ischemic heart disease occupies the first rank, acute myocardial infarction itself being the most frequent cause of death- Thus, thanatochemistry (postmortem biochemistry) proves to be an important contributory tool for forensic investigations in an increasing manner. In the present study, pericardial fluid specimens were collected in 138 fatalities autopsied in the mortuary section of the State Instidut of Forensic Medicine. For all cases, the exact time of death had been noted in the medical records and none of the individuals had suffered reported by from a metabolic, oncologic, hematologic or infections disease. Levels of glucose, urea, creatinine, ALT (Alanine Aminotransferase), AST (Aspartate Aminotransferase), GGT (Gamma Glutamyltransferase), CK-MB (Creatine Kinase-MB) and LDH (Lactate Dehydrogenase) were estimated in the specimens.