Parental rejection and life adversities of adults: Examining the mediational components of self-defeating patterns
Ebeveyn reddi ve yetişkin hayatındaki güçlükler: Kendi kendini engelleyen yapıların aracı bileşenlerinin incelenmesi
- Tez No: 639652
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu çalışmanın amacı ebeveyn reddi ve psikolojik problemler (psikopatoloji semptomları ve kişilik bozuklukları) arasındaki ilişkinin incelenmesi ve öz-eleştirellik, kendini engelleyen yapılar ve kişilerarası problemlerin bu ilişkideki yerinin araştırılmasıdır. Ayrıca, kendini engelleyen yapıların ebeveyn reddi ve psikolojik problemler arasındaki ilişkideki aracı rolü incelenmiştir. Bu çalışma psikometrik ve ana çalışma olarak iki aşamadan oluşmaktadır. Psikometrik çalışma 354 katılımcıyı ve ana çalışma 581 katılımcıyı kapsamaktadır. Psikometrik çalışma kapsamında Kendini Engelleyen Kişiler Arası Tarz Ölçeği Türkçe'ye uyarlanmış ve psikometrik özellikleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlarla ölçek geçerlilik ve güvenirlik özellikleri bakımından yeterli olarak saptanmıştır. Ana çalışmada katılımcıların yaş ve cinsiyet gibi demografik değişkenlerinin çalışmanın değişkenleri üzerindeki etkisi ve çalışmadaki ölçümler arasındaki karşılıklı ilişki incelenmiştir. Ayrıca, çalışmanın değişkenleri arasındaki anlamlı ilişkileri belirleyebilmek amacıyla iki set hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Buna ek olarak, kendini engelleyen kişilerarası tarzın, ebeveyn reddi ve psikolojik problemler arasındaki ilişkideki rolünün incelenmesi amacıyla aracı değişken analizi uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçları, beklenildiği gibi, ebeveyn reddi, öz-eleştirellik, kendini engelleyen yapılar ve kişilerarası problemlerin psikolojik problemler ile anlamlı olarak ilişkili olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, kendini engelleyen kişilerarası tarzın ebeveyn reddi ve psikolojik problemler arasındaki ilişkide aracı rolünün olduğu bulunmuştur. Çalışmanın sonuçları güncel literatür ışığında tartışılmış ve çalışmanın klinik uygulamalar açısından önemi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to examine the associations between parental rejection and psychological problems (psychopathology symptoms and personality disorders), and to investigate the effects of self-criticism, interpersonal problems, and self-defeating patterns on these associations. The mediating role of self-defeating patterns on the associations between parental rejection, psychopathology symptoms and personality disorders were also investigated. The study was conducted in two stages as psychometric study and main study, there are 354 participants in psychometric study, 581 participants in main study. In the psychometric part of the study, Self-Defeating Interpersonal Style Scale was adapted to Turkish, and psychometric properties of the adapted inventory was analyzed and was found to have good validity and reliability characteristics. Differences in demographic variables and correlational data for the measures were examined. For the main analyses two sets of hierarchical regression analyses were conducted to investigate the paths between the variables of the current study. In addition, mediation analyses were conducted to investigate the roles of self-defeating interpersonal style domains on the relationship of parental rejection and psychological problems. In the line with expectations, parental rejection, self-criticism, self-defeating patterns and interpersonal problems significantly associated with psychological problems. Moreover, mediation effect of self-defeating interpersonal style was found on the relationship of parental rejection and psychological problems. The findings of the study and their clinical implications were discussed in the light of current literature.