Role of legality in norm contestation processes: A comparative study of multidimensional norm change in non-refoulement and human protection norms
Norm ihtilafı süreçlerinde hukukiliğin rolü: Geri göndermeme ve insani koruma normlarında çok boyutlu değişimin karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 639660
  2. Yazar: BENAL NAZLI ÜSTÜNES DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR RUMELİLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Uluslararası normlar değişmez nitelikte değil, aksine ihtilaflı (contested) doğaları gereği değişken yapıdadır. Bu tez, norm ihtilafı süreçlerinin (norm contestation processes) norm kuvveti üzerindeki etkisinde hukukiliğin rolünü incelemektedir. Sosyal inşacı ana akım norm teorilerinin beklediğinin aksine görülmektedir ki, bir uluslararası normun yasalaşması, söz konusu norma yönelik açık veya kapalı itiraz ve tehditleri ortadan kaldırmamakta, ya da norm kuvvetinin korunacağına dair bir garanti yaratmamaktadır. Uluslararası hukuk teorileri ve sosyal inşacı uluslararası ilişkiler teorisinden kaynak alan bu çalışma, hukukiliği yasal kurallar olarak değil, uluslararası süreçlerde hukuk kurumlarının ve hukuki diskur ve argümantasyon şekillerinin kullanılması olarak tanımlamayı önermektedir. Buna göre hukukun normları koruyucu etkisinin söz konusu normun yasal formundan değil, bu formdan bağımsız olarak hukuki yöntem ve dil ile tartışılmasından geldiği savunulmaktadır. Literatürde ilk kez olarak norm kuvveti, normun otoriter gücü ve küresel yaygınlığının yanı sıra normun kabul edilen anlamını da içine alan çok boyutlu bir şekilde kavramsallaştırılmaktadır. Bu kavramsal çerçeve baz alınarak, yasal formlu bir mülteciler hukuku normu olan geri göndermeme (non-refoulement) ve yasal formlu olmayan insani koruma (human protection) normlarının evrimsel değişimi birbirini izleyen norm ihtilafı süreçleri üzerinden incelenmektedir. Her bir ihtilaf süreci için, tartışmaların hukuki niteliğini ve tarafların tartışma pozisyonlarını gösteren dokümanlar diskur ve içerik analizi yöntemleri ile analiz edilmektedir. Buna göre araştırma bulguları göstermektedir ki normun yasal formda olması hukuki yöntem, mantık ve dil ile tartışılacağının bir garantisi olmadığı gibi, yasal formun yokluğu da tartışmalarda hukuki sürecin öne çıkmasına engel teşkil etmemektedir. İkinci olarak vaka incelemeleri, ihtilaf süreçlerinde hukuki niteliğin norm kuvvetinin değişimi üzerinde pozitif etkili olduğunu göstermektedir. Süreçlerin hukukiliği, norma dair tartışmaları hem uluslararası hukuk sistemine, hem de uluslararası toplumun hâlihazırda kabul etmiş olduğu öznelerarası ilke, kural ve yöntemlere dayandırarak, tartışılan norm üzerinde yeni bir uzlaşıya varılmasını kolaylaştırmakta, böylece normun sosyal dayanağını tamamen kaybedip zayıflamasını önlemektedir. Bunun aksi durumda ise hukuki nitelikte olmayan siyasi ihtilaf süreçleri normun adaptif dinamiğini sekteye uğratmakta ve hatta mevcut kazanımları geçersiz kılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
International norms are not fixed, but are continuously subject to pressures of change through contestations. This dissertation aims to understand the role of legality on the change of norm strength through contestation processes. Contrary to the expectations of mainstream constructivist theories of norm development, legal institutionalization seems neither to prevent the challenges towards the norms, nor ensure resilience of norm strength. Drawing on international legal theory and the constructivist literature, this study introduces a new understanding of legality as process, defined as the use of legal institutions, discourse and argumentative logic, and evaluates its impact on norm strength, utilizing a multidimensional norm strength conceptualization, that for the first time in the literature incorporates norm's meaning along with its authoritative power and global reach. On the basis of this conceptual framework, I comparatively analyze the evolutionary trajectories of the legal norm of non-refoulement and the non-legal norm of human protection over subsequent cycles of contestations. I employ a combination of discourse and content analysis on the selected documents representing the argumentative positions of contending actors and the nature of contestation processes. The findings demonstrate firstly, that neither formal legality of the norm is a guarantee for a legal logic and language in contestations, nor the lack of formal legality prevents process legality to prevail. Secondly, the legal nature of the contestation processes has a positive influence on norm strength. By linking the contestations both to the international legal system and to the existing intersubjective conventions of the international community, process legality provides the ground for a revised consensus on norms, hence prevents norm weakening. On the other hand, the non-legal or political nature of contestation processes leads to a deadlock in the normative evolution, and even discredits its former gains.