Dördüncü sınıf öğrenme güçlüğü tanılı kaynaştırma öğrencilerine yönelik fen kılavuzunun hazırlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi
Preparation, implementation and evoluation of a science experiments guidebook prepared for fourth grade mainstreamed students with learning disabilities
- Tez No: 639661
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ŞENEL ÇORUHLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Öğrenme güçlüğü ile ilgili literatür incelendiğinde yapılan çalışmaların daha çok okuma, yazma ve matematik alanlarına yönelik olduğu görülmektedir. Ülkemizdeki literatür incelendiğinde ise ilkokul öğrenme güçlüğü tanılı kaynaştırma öğrencilerine yönelik herhangi bir fen eğitimi çalışmasına rastlanılmamıştır. Fen bilimleri dersinin 3. ve 4. sınıfta sınıf öğretmenleri tarafından verildiği dikkate alınırsa bu konuda yapılacak çalışmaların hem sınıf öğretmenlerine rehber bir materyal olması hem de öğrencilerin kavramsal gelişmelerini destekleyici olması açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmada amaç; tartışma yöntemi ve zenginleştirilmiş çalışma yaprağı temelinde“Madde ve Doğası”,“Canlılar ve Hayat”,“Fiziksel Olaylar”,“Dünya ve Evren”öğrenme alanları ile ilgili dördüncü sınıf öğrenme güçlüğü tanılı kaynaştırma öğrencilerine yönelik fen kılavuzu hazırlamak, uygulamak ve bu kılavuzun öğrencilerin kavramsal anlamaları üzerine olan etkisini incelemektir. Çalışmada özel durum yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini dördüncü sınıfta öğrenim gören 5 öğrenme güçlüğü tanılı kaynaştırma öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kavram testi, çizim testi ve yarı yapılandırılmış görüşmelerden yararlanılmıştır. Fen deneyleri kılavuzunda yer alan deneyler çalışma yaprağı formatında öğrencilere sunulmuştur. Çalışma yaprakları avatar görüntü ve mobil uygulamalarla zenginleştirilmiştir. Araştırma sonucunda“Madde ve Doğası”,“Canlılar ve Yaşam”,“Fiziksel olaylar”,“Dünya ve Evren”öğrenme alanlarında belirlenen konularda (karışım, eleme, süzme ve mıknatısla ayırma yöntemleri, geri dönüşüm, devre elemanları, basit elektrik devresi kurulumu, fosil) geliştirilen çalışma yapraklarını içeren fen kılavuzunun öğrenme güçlüğüne sahip kaynaştırma öğrencilerinin kavramsal anlamaları üzerinde olumlu etkide bulunduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
When the literature about learning disability is researched; it is found that studies are more about reading, writing and maths. Any study in science experiments for manistreamed primary school students with learning disability wasn't found when the literature in our country is researched. Considering that science experiments lesson is being taught by primary school teacher in third and fourth grades, works to be done on this subject are important because both they are guide materials for teachers and support students cognitive development. The aim of this study is to prepare and implement 'a science experiments guidebook including discussion method and enriched worksheet for fourth grade mainstreamed students with learning diabilities' within the scope of 'Matter and Nature', 'Living Creatures and Life', 'Physical Events', 'Earth and Universe' learning field and to investigate its effect on their conceptual undertanding of students. Case study research method was used in this study. The study group consisted of 5 mainstreaming fourth grade students with learning disability. Concept test, interview and semi-structured form wereused as data collection tool in this study. Experiments in science experiments guidebook werepresented to students in worksheet format. Worksheets were enriched with avatar images and mobile applications. As a result of the research, it may be said that science experiments guidebook including worksheets which are developed in topics 'Matter and Nature', 'Living Creatures and Life', 'Physical Events', 'Earth and Universe' has poistive effects on conceptual understanding of the students with learning disabilities.