UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na dahil olan Gaziantep ilindeki gastronomi girişimcilerinin kişilik özellikleri ve yenilikçiliğe bakış açıları üzerine bir araştırma
A research on the personal characteristics of gastronomy entrepreneurs and their view of innovation in Gaziantep, which is a member of the Network of UNESCO Creative Cities
- Tez No: 639679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM GİRİTLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) gastronomi, gıda ve kültür çalışmalarını tanımlamak, insanların yediklerine ve içtiklerine dair bilgi sahibi olabilmelerini ve kültürel çeşitliliği sağlamak adına 2004 yılında“Yaratıcı Şehirler Ağı (Creative Cities Network)”programını faaliyete geçirerek Gastronomi Şehirler Ağı'nın da içinde bulunduğu Tasarım, Zanaat ve Halk, Edebiyat, Müzik, Sinema/Film, Medya Şehirlerini 7 tema altında sınıflandırmıştır. Gastronominin Yaratıcı Şehirler Ağı kapsamında bir tema altında değerlendirilerek yöresel mutfakların kültürel birer miras olarak ulusal ve uluslararası düzeyde korunması gerektiği bilinci, yaşanan ekonomik ve kültürel gelişmelerle beraber giderek önem kazanmıştır. Bu kapsamda UNESCO'nun yayımlamış olduğu hedef ve maddelerinden biri olan;“Üye şehirlerin kamu, özel sektör ve sivil toplumun içinde bulundukları ortaklıklar sayesinde aynı platformda buluşturarak, yenilikçi fikirleri hayata geçirme yönünde girişimde bulunmaya teşvik etmek ve geliştirmek”ile bu bileşenleri ortak platformda buluşturabilecek; gerekli durumlarda risk ve sorumluluk almaktan çekinmeyen, aynı zamanda yenilikçi fikirleri hayata yansıtabilen lider ruhlu bireylerin varlığı önem kazanmıştır. UNESCO'nun Gastronomi Şehirleri arasına 2015 yılında dahil olan Gaziantep ilinin markalaşmasında ve sürdürülebilir kentsel kalkınmasında gastronomi girişimcileri aktif rol oynamaktadır. Bu kapsamda yapılan araştırmanın temel amacını, Gaziantep ilinin gastronomi turizminde markalaşmasında öncü role sahip olan gastronomi girişimcilerinin kişilik özelliği ve yenilikçiliğe bakış açılarının tespit edilerek, kişilik özellikleri ile yenilikçilik özellikleri arasında bir ilişki ve gastronomi girişimcilerinin kişilik özelliklerinin yenilikçiliğe bakış açılarına herhangi bir etkisi olup olmadığının ortaya konulması oluşturmaktadır. Söz konusu amaç doğrultusunda geliştirilen anket formu, 2019 yılının Ağustos ve Ekim ayları arasında tesadüfi olmayan örneklem yönteminden kolayda örneklem yöntemi esas alınarak, Gaziantep ilinde hizmet veren yöresel ve turistik yiyecek-içecek işletmelerindeki 254 gastronomi girişimcisine uygulanmıştır. Yapılan araştırma sonucunda gastronomi girişimcilerinin kişilik özelliklerinin“Kararlılık”,“Objektiflik”ve“Motivasyon”olmak üzere üç boyuttan oluştuğu tespit edilirken, yenilikçiliğe bakış açılarını oluşturan boyutların“Yenilikçi Düşünce”,“Farklılık”ve“Etkileşim”olmak üzere üç boyuttan oluştuğu görülmüştür. Gastronomi girişimcilerinin kişilik özellikleri ile yenilikçiliğe bakış açıları arasında“düşük”düzeyde ilişki olduğu tespit edilmiştir. Yapılan regresyon analizleri sonucunda ise, gastronomi girişimcilerinin kişilik özellikleri yenilikçiliğe bakış açılarını pozitif yönde ve anlamlı etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) launched the“Creative Cities Network”program in 2004 to identify gastronomy, food and culture studies for people to provide information about cultural diversity and what people eat and drink. They also classified the cities under 7 themes as Design, Craft and People, Literature, Music, Cinema / Film and Media. The awareness on local cuisines should be preserved as a cultural heritage at national and international level by evaluating gastronomy under a theme within the scope of Creative Cities Network has gained increasing importance along with the economic and cultural developments. In this context, one of the objectives and articles of UNESCO mentions that“Encouraging and developing member cities on the same platform, thanks to partnerships of the public, private sector and civil society, to attempt to realize creative ideas”which makes opportunity to create presence of leading-minded individuals who can bring these components together on a common platform, do not hesitate to take risks and responsibilities when necessary, and reflect innovative ideas to life has gained importance. Gastronomy entrepreneurs play an active role in the branding and sustainable urban development of Gaziantep, which was included in 2015 to UNESCO's Gastronomic Cities.The main purpose of the research carried out in this context is to determine the personality traits and perspectives of gastronomy entrepreneurs, who have a leading role in the branding of Gaziantep in gastronomic tourism, and to reveal whether there is a relationship between personality traits and innovativeness, and whether the personality traits of gastronomy entrepreneurs have any effect on their perspectives on innovation or not.The questionnaire form developed in line with this purpose was applied to 254 gastronomic entrepreneurs in the local and touristic food and beverage enterprises serving in Gaziantep, based on the easy sampling method between August and October of 2019. As a result of the research, it was determined that the personality traits of gastronomy entrepreneurs consisted of three dimensions as“Stability”,“Objectivity”and“Motivation”, while it has been observed that the dimensions that make up the perspectives on innovation consist of three dimensions as“Innovative Thinking”,“Difference”and“Interaction”.It has been determined that there is a“low”relationship with the personality traits of gastronomic entrepreneurs. As a result of the correlation and regression analysis, it has been determined that gastronomic entrepreneurs have a positive and significant effect between their personality traits and their perspectives on innovation.