Aşırı tepki hipotezinin farklı süreler açısından BIST'te test edilmesi
Testing overreaction hypothesis for different times in BIST
- Tez No: 639692
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESER YEŞİLDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Psikoloji, İşletme, Economics, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Davranışsal finans, insanın her zaman rasyonel olmadığını bunun sonucunda da aldığı kararların her zaman en doğru kararlar olmadığını varsayarak insanların ekonomik ve finansal kararlarını incelemektedir. Davranışsal finans disiplini altında incelenen aşırı tepki hipotezine göre bir dönem düşük getiri sağlayan hisse senetleri takip eden dönemde normalin üzerinde getiri sağlarken, bir dönem yüksek getiri sağlayan hisse senedi takip eden dönemde düşük getiri sağlamaktadır. Aşırı tepki hipotezine göre piyasalar zayıf formda etkin değildir. Bu çalışmanın amacı, davranışsal finansın önemli bir yaklaşımı olan aşırı tepki hipotezinin incelenmesi ve BİST'te var olup olmadığını tespit etmektir. BİST'te Ocak 2002 ve Aralık 2019 dönemi arası sürekli işlem gören hisse senetlerinin verileri incelenerek gerçekleştirilen çalışmada beş, üç, iki, bir yıl ve altı aylık dönemler için kazandıran ve kaybettiren portföyler oluşturularak getiri performansları incelenmiştir. Portföy oluşturma ve test dönemleri incelendikten sonra elde edilen sonuçlar aşırı tepki hipotezini destekler niteliktedir. BİST'te kazanan portföyü satıp, kaybeden portföyü alma stratejisi uygulanarak (zıtlık stratejisi) normalin üstünde getiri sağlamak mümkün görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Behavioral finance examines people's economic and financial decisions, assuming that people are not always rational, and as a result, the decisions they make cannot always be the best ones. According to the overreaction hypothesis examined under the behavioral finance discipline, stocks that yield low returns for one period yield higher than normal returns in the following period, while stocks that yield higher returns for one period yield lower returns in the following period. According to the overreaction hypothesis, markets are not effective in weak form. The purpose of this study is to examine the overreaction hypothesis, which is an important approach of behavioral finance, and to determine whether it exists in BIST. In the study carried out by examining the data of stocks that are traded continuously between January 2002 and December 2019 at BIST, the yield performances were analyzed by generating winning and losing portfolios for five, three, two, one year and six month periods. The results obtained after examining the portfolio creation and testing periods support the overreaction hypothesis. It seems possible to obtain an above-normal return by applying the strategy of selling the winning portfolio and buying the losing portfolio in BIST (contrast strategy).