From a child without a parent to an adult parenting his own child: An interpretative phenomenological analysis of parenting experiences of fathers leaving residential care
Ebeveynsiz yetişen bir çocuktan kendi çocuğunu yetiştiren bir ebeveyne: Kurum bakımında yetişmiş babaların ebeveynlik deneyimlerinin yorumlayıcı fenomenolojik analiz ile incelenmesi
  1. Tez No: 639691
  2. Yazar: SELEN ARSLAN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kurum bakımının bireylerin yetişkinlik dönemindeki sonuçları üzerine giderek artan çalışmalara karşın, bu bireylerin ebeveynlik deneyimleri üzerine alanyazının kısıtlı olduğu görülmektedir. Bu çalışmaların büyük çoğunluğu kurum bakımında yetişmiş annelerin deneyimlerine odaklanmaktadır ve kurum bakımında yetişmiş babaların ebeveynlik deneyimleriyle birlikte onların geçmiş yaşantılarının niteliğine yönelik nitel araştırmalar açısından alanyazında bir boşluk bulunmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada kurum bakımında yetişmiş babaların ebeveynlik deneyimlerinin bakımverenlerle ilişkilerinden kaynaklanan deneyimleri ve benlik temsilleri açısından Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz ile derinlemesine incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın katılımcıları amaca yönelik örnekleme yoluyla seçilmiştir ve araştırmaya en geç altı yaşına kadar kurum bakımına alınmış ve şu an en az iki yaşında bir çocuk sahibi olan, beş evli baba dahil edilmiştir. Her bir katılımcıyla iki yarı-yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçları 'boyun eğdirici bir ortamda dışlanmış anonim yurt çocuğu kimliğiyle yetişmenin sonucu olarak öznelliğin belirsizliği', 'kırılgan çocuğu yaratan çocukluk döneminde bakımverenlerle ilişkilerde yoksun kalınan ihtiyaçlar', 'kendisini baba konumunda olmayla özdeşleştirmede yaşanan tereddüt', 'çocuğuyla hem kendisinin hem de onun öznelliklerinin ayrışmış şekilde birlikte var olabildiği bir ilişkiyi kavramada zorluk', 'kendi çocukluk yıllarında çaresizlik deneyimiyle gelişen ve çocuklarıyla ilişkilerine aktarılan pasif baş etme yöntemleri' ve 'kurum bakımında yetişmenin güçlü yönü olarak merhamet' olmak üzere altı tema ortaya çıkarmıştır. Sonuçlar ilgili alanyazın bulgularıyla ilişkilendirilerek tartışılmıştır. Bu çalışmanın bulguları ışığında varılan sonuçlar ve klinik müdahaleye yönelik çıkarımlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Despite growing body of literature on adulthood outcomes of institutional care, literature on parenting experiences of these individuals is narrow. Majority of these studies focuses on experiences of ex-care mothers and there is a gap in the literature regarding studies on parenting experiences of ex-care fathers together with quality of past relationships, by using qualitative methodologies. Therefore, the present study aimed in-depth examination of parenting experiences of ex-care fathers regarding their self-representations and experiences originated in their relationships with caregivers by using Interpretative Phenomenological Analysis. Participants were selected through purposive sampling and five married fathers who were placed institutions at the age of six at the latest and having a child who is at least two years of age were included. Two semi-structured interviews were conducted with each participant. The results revealed six superordinate themes, namely 'indistinctness of subjectivity as a result of being raised in a subjugating environment with the identity of an anonymous outcast orphan', 'deprivation of needs in relationships with caregivers that sets the stage for emergence of the vulnerable child', 'hesitation in identifying himself with fatherhood', 'difficulty in comprehending a relationship in which both his own and his child's separate subjectivities can coexist', 'passive coping strategies that were developed in childhood with the experience of despair and transmitted to the relationship with his child', and 'compassion as the strength of being an orphan'. The findings were discussed considering related literature findings. Conclusions and clinical implications based in the findings of the current study were presented.