Piyasa anomalileri ve aşırı tepki hipotezinin İMKB'de araştırılması
Market anomalies and examination of overreaction hypothesis on ISE
  1. Tez No: 228938
  2. Yazar: BAHADIR ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DOĞUKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez, davranışsal finansın bir alt konusu olan ve Etkin Piyasalar Hipotezinin de karşıtı olan Aşırı Tepki Hipotezini incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Bu bağlamda ilk olarak, Fama (1970)'nın desteklediği Etkin Piyasalar Hipotezine ve etkin piyasa çeşitlerine değinilmiş, ardından davranışsal finans teorileri ve piyasa etkinliğini ihlal eden anomaliler açıklanmıştır. Bir sonraki bölümde Aşırı Tepki Hipotezi ve buna dair literatüre yer verilmiştir. Tezin son bölümünde ise İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın beş farklı endeksinde (İMKB 100, İMKB 50, İMKB 30, İMKB Mali ve İMKB Sınai) Aşırı Tepki Hipotezinin geçerliliği ve zıtlık stratejilerinin normal üstü getiriler elde etmede işe yarayıp yaramadığı araştırılmıştır.Hisse senetlerinde aşırı tepkinin araştırılmasında DeBondt ve Thaler (1985)'in kullandıkları yöntemde bazı değişiklikler yapılarak birer yıllık portföy oluşturma ve test dönemleri oluşturulmuştur. Örneklem olarak İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndaki (İMKB) İMKB-Ulusal 100, İMKB-Ulusal 50, İMKB-Ulusal 30, İMKB Sınai ve İMKB Ulusal-Mali endekslerinin Temmuz 1998 ve Haziran 2008 arasındaki dönemde kesintisiz olarak işlem görmüş hisse senetlerinin aylık getirileri seçilmiştir.Yapılan analizler sonucunda İMKB 30 Endeksi dışındaki endekslerde Aşırı Tepki Hipotezini ve zıtlık stratejilerinin yararlılığını destekler sonuçlara ulaşılmıştır. Bununla İMKB'nin zayıf formda dahi etkin olmadığı söylenebilmektedir. İMKB 30 Endeksi dışındaki endekslerde literatürle aynı doğrultuda bulgular elde edilmiştir. Son olarak, bir önceki dönemde kaybeden portföylerin test dönemindeki dönüşüm miktarlarının kazanan portföylerinin dönüşüm miktarlarından büyük olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis has been constructed to make a study of the Overreaction Hypothesis which is a sub-title of the behavioral finance and contradicts with the Efficient Markets Hypothesis. In this context, firstly the Efficient Market Hypothesis which is supported by Fama (1970) and types of it are mentioned, than the behavioral finance theories and the anomalies that are contradictory to the market efficiency are elaborated. In the next chapter Overreaction Hypothesis and literature on this subject are explained. In the last chapter of the thesis the validity of the Overreaction Hypothesis and whether the contrarian investment strategy is useful to earn supernormal returns in five different indexes of ISE (ISE 100, ISE 50, ISE 30, ISE Financial and ISE Industrial), are examined.In the examination process of the overreaction, the method of DeBondt and Thaler (1985) was modified and created one year of portfolio formation and test periods. The monthly returns of the stocks which are traded continuously in ISE 100, ISE 50, ISE 30, ISE Financial and ISE Industrial indexes, between July 1998 and June 2008 are chosen as the sample.In conclusion of the analysis, proofs which support Overreaction Hypothesis and the effectiveness of the contrarian strategies were found in all indexes except ISE 30 Index. This may indicate that ISE is not weak form efficient. Out of the results of the ISE 30 Index, remaining results are supported by the literature. And lastly it has been displayed, in the test period the size of the transformation of the loser portfolio that had lost in the previous period, is bigger than the winner portfolio.