Zübeyr b. Avvâm'ın rivâyetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of Zubayr b. Awwam's narrations
- Tez No: 639696
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAHATTİN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, Aşere-i mübeşşereden biri olarak kabul edilen Zübeyr b. Avvâm'ın hayatı ve rivâyetleri konu edinilmiştir. Çalışma giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde, araştırmanın konusu, önemi, metodu ve kaynaklarıyla birlikte Zübeyr b. Avvâm hakkında daha önce yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Birinci bölümde, Zübeyr b. Avvâm'ın hayatından genel hatlarıyla bahsedilmiştir. Zübeyr b. Avvâm'ın hayatı kısmında onun nesebi, doğumu, yetişmesi, ailesi, Mekke ve Medine dönemi hayatı, Hz. Peygamber'in (s.a.v.) vefatından sonraki dört halife dönemindeki yaşantısı, Aşere-i mübeşşereden biri oluşu ve hadis rivâyetindeki yeri anlatılmıştır. İkinci bölümde, Kütüb-i tis'a içerisinde yer alan Zübeyr b. Avvâm'a ait olan rivâyetler tespit edilmiştir. Önce bu rivayetlerin tahrîci yapılmış, daha sonra bu hadislerin yorum ve değerlendirmelerine yer verilmiştir. Sonuç kısmında ise hadislerin genel bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Life of Zubayr b. Awwam and narrations about him have been declared who is accepted as one of the ten with glad tidings of paradise in this work. This work is composed of introduction, two chapters and conclusion. In the introduction chapter, the subject, significance and method of the research together with the sources and studies that have been conducted about Zubayr b. Awwam previously have been pointed out. In the first chapter, Zubayr b. Awwam's life has been mentioned with some coomon points. In the chapter of Zubayr b. Awwam'slife; his lineage, birth, growth, family, life in Makah and Medinah, life during the period of four great caliphs after the death of Holy Prophet Mohamed (s.a.v.), the process of his being one of the ten with glad tidings of paradise and his place in hadith narrations have been stated. In the second chapter, the narrations that belong to Zubayr b. Awwam in Kutub-i Tis'a have been detected. Firstly, the detection (tahrîc, tespit??) of these narrations have been implemented and then the comment and evaluation of these narrations have been provided. In the conclusion chapter, a general evaluation of the hadiths has been provided.