Tıkanma sarılığı oluşturulan modelde Ursodeoksikolik asit ve Glutamin'in bakteriyel translokasyon, karaciğer fonksiyon testleri ve karaciğer histopatolojisine olan etkileri
The effects of Ursodeoxycholic acid and Glutamine on bacterial translocation, liver function tests and liver histopathology in the obstructive jaundice model.
- Tez No: 700666
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Barsağa safra geçişinin azalması veya olmaması safra ile atılan maddelerin kanda birikmesine neden olur. Retiküloendotelyal sistem fonksiyonlarında bozulma, immun sistemin baskılanması, intestinal mukozanın yapı ve fonksiyonlarında değişiklikler, barsak duvarında oksidatif hasar, safra tuzlarının enterohepatik dolaşımının bozulması dolayısıyla antibakteriyel ve deterjan etkisinin engellenmesi, bakteriyemi ve endotoksemi bunlardan başlıcalarıdır Tüm bu değişiklikler barsak bariyer sisteminin bozulmasına ve bakteriyel translokasyon oluşmasına yol açmaktadır Bunun yanında karaciğerde staz sonucu; hepatositlerde dejenerasyon, karaciğer fonksiyon testlerinde bozulma, kanama pıhtılaşma sürelerinde uzama, kanama diyatezi riskinin artması,bilirubin yüksekliğine bağlı mental değişiklikler meydana gelir. Bu çalışmada obstrüktif sarılık oluşturulan hayvan modellerinde Ursodeoksikolik asit ve glutamin'in bakteriyel translokasyon, karaciğer histopatolojisi ve karaciğer fonksiyon testlerine olan etkilerinin araştırılması amaçlandı. Yaptığımız çalışmada tıkanma sarılığı oluşturduğumuz kontrol grubu, Ursodeoksikolik asit ve Glutamin verdiğimiz deney grubu arasındaki farkları ortaya koyduk. Bu sonuçları istatistiksel olarak yorumladık. Sonuç olarak tıkanma sarılığı oluşturduğumuz ratlarda bakteriyel translokasyon ve karaciğerdeki hasarlanmada Ursodeoksikolik asit ve Glutamin'in morbidite ve mortalite üzerinde istatistiksel olarak olumlu etkileri olduğunu saptadık. Tıkanma sarılığı tanısı konan hastalarda, tanı konduğu andan itibaren Ursodeoksikolik asit ve Glutamin'in operasyon öncesi ve sonrasında kullanılmasının morbidite ve mortaliteyi azaltacağını savunuyoruz.
Özet (Çeviri)
The decrease or absence of bile passage into the intestine causes the substances excreted with bile to accumulate in the blood. Deterioration in the functions of the reticuloendothelial system, suppression of the immune system, changes in the structure and functions of the intestinal mucosa, oxidative damage to the intestinal wall, inhibition of antibacterial and detergent effects due to disruption of the enterohepatic circulation of bile salts, bacteremia and endotoxemia. All these changes lead to the deterioration of the intestinal barrier system and bacterial translocation. In addition, as a result of stasis in the liver; Degeneration of hepatocytes, deterioration in liver function tests, prolongation of bleeding coagulation times, increased risk of bleeding diathesis, and mental changes due to high bilirubin occur. In this study, it was aimed to investigate the effects of Ursodeoxycholic acid and glutamine on bacterial translocation, liver histopathology and liver function tests in animal models of obstructive jaundice. In our study, we revealed the differences between the control group in which we formed obstructive jaundice, and the experimental group in which we gave Ursodeoxycholic acid and Glutamine. We interpreted these results statistically. As a result, we found that Ursodeoxycholic acid and Glutamine had statistically positive effects on morbidity and mortality in bacterial translocation and liver damage in rats with obstructive jaundice. We argue that the use of Ursodeoxycholic acid and Glutamine before and after the operation, from the moment of diagnosis, will reduce morbidity and mortality in patients diagnosed with obstructive jaundice.