Genç Kadın Mecmuası'nın transkripsiyonu ve değerlendirmesi (1-83)
Transcription and evaluation of Young Women's Mecmua (1-83)
- Tez No: 639728
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Genç Kadın Mecmuası içerik ve konu çeşitliliği yoğun bir mecmuadır. Mecmua toplam on sayıdan oluşmakta olup, tezde ilk beş sayının tamamı ile birlikte altıncı sayının ilk iki sayfasını transkripte ettik. Tez haricinde kalan sayıların transkripsiyon çalışması devam edilmektedir. Genç Kadın Mecmuası transkripsiyon ve değerlendirilmesi dört bölümden oluşan bir çalışmadır. Çalışmanın birinci bölümünde Osmanlı basın tarihi, ikinci bölümünde tarih boyunca Türk kadını anlatılmış olup üçüncü bölümde ise transkripsiyondan önce mecmuada yayınlanan yazılar genel hatları ile değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Transkripsiyon çalışmamızda kelimeler anlam bütünlüğünü bozmamak kaydıyla günümüz Türkçesine uygun trankripte edilmiştir. Yayınlanan yazı, haber ve ilanların konularına göre tasnifi yapılırken mecmuanın sayı ve sayfası da olduğu gibi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Young Women's Magazine is an intense magazine with its content and subject diversity. The magazine consists of a total number, and we transcribed the first two pages of the sixth issue along with the first five issues in the thesis. Transcription work of the numbers other than the thesis is ongoing. Young Women's Magazine is a work that consists of transcription and four chapters. In the first part of the study, Ottoman history is explained in Turkish throughout history, in the second part, in Turkish, and in the third part, the reviews of the magazine before transcription are evaluated in general terms. In our transcription work, the words were transcribed in accordance with today's Turkish provided that they do not disrupt the meaning. While classifying the published articles, news and advertisements according to their subjects, the title, as well as the number and page of the magazine.