Major depresyon hastalarında inflamasyon ve oksidatif stres belirteçleri ile tedavi yanıtı ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between inflammation and oxidative stress markers and treatment response in major depression patients
- Tez No: 639743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM TAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Amaç: Major depresyon önemli bir halk sağlığı sorunudur. Major depresyonda, tanıda ve tedavi yanıtını öngörmede kullanılabilecek olası biyobelirteçlerin belirlenmesine ihtiyaç vardır. Bu çalışmanın amacı, ilk atak major depresyon hastalarında oksidatif stres belirteçleri (MDA ve F2-izoprostan) ve inflamasyon belirteçlerinin (TNF-α, IL-6 ve CRP) serum düzeylerinin sağlıklı kontrollerle kıyaslanması, vaka grubundakilerde bu belirteçlerin 8 haftalık tedavi sonrasındaki olası değişiminin incelenmesi ve bu belirteçlerin düzeyleri ile tedavi yanıtı arasındaki olası ilişkinin araştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmamız ilk atak major depresyon hastalarında gerçekleştirilmiş ve 30 hasta ile 30 sağlıklı gönüllüyle tamamlanmıştır. Katılımcılara klinik değerlendirme yapılarak sosyodemografik veri formu, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği, Klinik Global İzlenim Ölçeği uygulanmıştır. Tüm katılımcılardan ilk görüşmede kan örneği alınmış ve ek olarak 8 haftalık tedavi sonrasında vaka grubundakilerden tekrar kan örneği alınmış ve tedavi yanıtı değerlendirilmiştir. Katılımcıların serum örneklerinde ELISA ile TNF α, IL-6, CRP, MDA ve F2-izoprostan düzeyleri ölçülmüştür. Bulgular: İlk atak major depresyon hastalarında, sağlıklı kontrol grubundakilere göre IL-6, CRP ve MDA seviyelerinin anlamlı düzeyde daha yüksek, F2-izoprostan seviyelerinin ise daha düşük olduğu görülürken, TNF-α seviyeleri bakımından gruplar arasında fark saptanmadı. İlk atak major depresyon hastalarında tedavi sonrasında TNF-α, IL-6, MDA ve F2-izoprostan seviyelerinin tedavi öncesine göre anlamlı düzeyde azaldığı görülürken, CRP seviyelerinde tedavi ile anlamlı bir değişiklik saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Major depression is an important public health problem. There is a need to identify potential biomarkers that can be used in major depression for diagnosis and predicting treatment response. The goals of this study are to compare serum levels of oxidative stress markers (MDA and F2-isoprostane) and inflammation markers (TNF-α, IL-6 and CRP) between patients with first-episode major depression and healthy controls, to investigate the possible change of these markers after 8 weeks of treatment in the case group and to investigate the possible relationship between levels of these markers and treatment response. Method: Our study was performed in the first episode of major depression patients and was completed with 30 patients and 30 healthy volunteers. During the clinical evaluation, sociodemographic data form, Hamilton Depression Rating Scale, and Clinical Global Impression Scale were applied to the participants. Blood sample was drawn from all participants at the first meeting and after 8 weeks of treatment, blood sample was again drawn from the case group and treatment response was evaluated. TNF α, IL-6, CRP, MDA and F2-isoprostane levels were measured with ELISA in serum samples of the participants. Results: Compared to the healthy control group, first episode major depression patients had significantly higher IL-6, CRP and MDA levels and significantly lower F2-isoprostane levels, whereas no difference was found between the groups in terms of TNF-α levels. In the first episode major depression patients, TNF-α, IL-6, MDA and F2-isoprostane levels decreased significantly after treatment, whereas there was no significant change in CRP levels with treatment.