Thiol/disülfid homeostazı ve HDL değerlerinin kolelitiazisli hastalarda ve kontrol grupları arasında karşılaştırılması ve bu değişkenlerin arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Comparison of thiol/ disulfide homeostasis and HDL values between patients with and control groups, and evaluating the relationcholelithiazis ship between these variables
  1. Tez No: 639757
  2. Yazar: GÜNİZ YANIK ÜSTÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA EBRU AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç; Prospektif kontrollü olarak yaptığımız bu çalışmada asemptomatik kolelitiazis tespit edilen hastalarda tiyol/disulfid homeostazındaki değişiklikleri ve bu tiyol-disülfid parametreleriyle HDL kolesterol arasındaki olası korelasyonu araştırdık. Materyal Method: Ankara Şehir Hastanesi gastroenteroloji polikliniğine 15 Eylül-31 Aralık 2019 tarihleri arasında başvurmuş, gönüllü, 18-70 yaş arası asemptomatik kolelitiazis tanısı almış olan 42 hasta ve gönüllü 51 sağlıklı kişi dahil edilmiştir. Hastaların periferik kan örneklerinden üre, kreatinin, ALT, AST, ALP, GGT, LDH, total ve direkt bilirubin, ESH, CRP, albümin, protein, hemogram, trigliserid, total kolesterol, LDL kolesterol, HDL kolesterol, VLDL kolesterol, total kolesterol/HDL kolesterol, non-HDL kolesterol, serum toplam tiyol, native tiyol, disülfid, disülfid/total tiyol, disülfid / native tiyol, native tiyol /total tiyol düzeyi bakılmıştır. Thiol disülfid homeostazı parametreleri Erel ve Neşelioğlu'nun bulduğu yeni yöntemle tespit edilmiştir. Kolelitiazisli hastalarda ve kontrol grubunda tüm parametreler karşılaştılmıştır. Bulgular: Kolelitiazisli hastalarda yaş ortalaması 44,16 ± 13,35, kontrol grubunda yaş ortalaması 31,88 ± 13,27 olarak hesaplandı. Kolelitiazisli hasta grubunda, katılımcıların cinsiyete göre dağılımı hasta grubunda 26 (%61,9) kadın, 16 (%38) erkek iken, kontrol grubunda 30(%58,8) kadın, 21(%41,1) erkekti.
Özet (Çeviri)
Objective: The present prospective controlled study aims to evaluate the changes in thiol-disulfide homeostasis of asymptomatic patients with cholelithiasis and possible correlation between these thiol-disulfide balance parameters and HDL cholesterol. Material Method: 42 patients with asymptomatic cholelithiazis and 51 healthy volunteers, who were admitted to Gastroenterology Department of Ankara City Hospital between 15th September 2019 and 31st December 2019, were enrolled in this study the control group. Urea, creatinine, ALT, AST, ALP, GGT, LDH, total and direct bilirubin, ESH. CRP, albumin, protein, hemogram, triglycerides, total cholesterol, LDL cholesterol, HDL cholesterol, VLDL cholesterol, total cholesterol/HDL cholesterol, non-HDL cholesterol, native thiol, total thiol, disulfide, disulfide/native thiol, disulfide/total thiol, native thiol/total thiol ratios were examined in blood samples. The parameters of thiol-disulfide homeostasis in serum was examined using a new method that was developed by Erel and Neşelioğlu. All of the parameters were compared between patients and control group. Results: This study was enrolled 42 patients with asymptomatic cholelithiasis (mean age, 44.16 ± 13.35 years; 26 (61.9%) females, 16 (38%) males) and 51 healthy controls (mean age. 31.88 ± 13.27 years; 30 (58.8%) females, 21 (41.1%) males.).