Mineralli suların ve sığır jelatininin ekstrensek pıhtılaşma sistemine etkisi
The effect of mineralized water and bovine gelatine on extrinsic coagulation system
- Tez No: 639762
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN EMRE EYUPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ekstrensek pıhtılaĢma sisteminde bazı proteinlere postranslasyonel modifikasyonla karboksil grubu bağlanır. Bu reaksiyon için K vitamini gereklidir. Çünkü karboksilazların koenzimi K vitaminidir. 1990‟ lü yılların baĢından beri bilinen bu mekanizma tromboza bağlı MI, serebrovaskuler, periferal damar hastalığı olan kiĢilerin tedavisinde kullanılmaktadır. Bu tedavinin amacı K vitaminini baskılayarak pıhtı oluĢumunu, kanamaya sebebiyet vermeden engellemektir. Tedavide kullanılan ilaçların doz ayarı ekstrensek pıhtılaĢma sisteminin göstergesi olan protrombin zamanı testi(PTZ) ile takip edilir. Tedavinin etkinliğinde diyet önemlidir. Bu çalıĢmada; kandaki kalsiyum iyonunun pıhtılaĢma sisteminde etkisini dikkate alarak, ayrıca jelatinle yapılmıĢ pıhtılaĢma ile ilgili çesitli çalıĢmalar incelenerek mineralli suların ve jelatinin ekstrensek pıhtılaĢma zamanına etkisini araĢtırmayı amaçladık. PTZ testi için gerekli olan doku faktörü kuzu akciğerinden elde edildi. Plazmaya ilave edilen mineralli sular ve sığır jelatininin etkisi Quick metodu ile ölçülen PTZ testi ile değerlendirildi. Sığır jelatini konsantrasyonu arttıkça pıhtılaĢma arttı. Jelatin konsantrasyonlarından %1 ile %2,5 arasında pıhtı oluĢumunun en yüksek düzeyde olduğu görüldü. 13 farklı mineralli su kullanıldı. 5‟inin pıhtı oluĢumunun kısalttığını diğerlerinin ise pıhtı oluĢumunu geciktirdiği görüldü. Mineralli su ve sığır jelatini karıĢım kombinasyonunda PTZ etkisinde MS5 suyun pıhtı oluĢumunda sinerjst etki görüldü, diğer mineralli sular ise pıhtı oluĢumunda antagonist etki gösterdi. SPSS spearman kolerasyon analizinde mineralli suların PTZ etkisi ile kalsiyum miktarları arasında anlamlı bir iliĢki bulunmadı.
Özet (Çeviri)
In extrinsic coagulation system carboxly group is attached to proteins with posttranslational modifications. Fort his reaction vitamin K is necessary. Because the coenzyme of carboxylases is vitamin K. Known since the early 1990‟s this mechanism has been used for the treatment of patients with MI related with thrombosis, cerebrovascular, peripheral vascular disease. The aim of this treatment by suppressing vitamin K is to prevent clot formation without causing bleeding. The dosage adjustment of drugs used in the treatment is followed by the prothrombin time test (PTZ) which is the indication of extrinsic coagulation system. Diet is important in the effectiveness of treatment. In this research we aimed to search the effect of mineral waters and beef gelatin to extrinsic coagulation time by considering the effect of calcium ion in blood in the coagulation system. Tissue factor required for PTZ test derived from lamb lung. The effect of mineral water and bovine gelatin added to plasma was evaluated by PTZ test measured by quick method. As the concentration of bovine gelatin increased, the coagulation increased. In gelatin concentrations between %1 and %2,5 clot formation was observed to be the highest. 13 different mineral waters were used. 5 of them were observed to shorten the clot formation and the others delay the clot formation. In the combination of mineral water and bovine gelatin under the PTZ effect the synergist effect of MS5 water was observed in clot formation. Other mineral waters showed an antagonistic effect to the clot formation. In the analyses of SPSS spearman correlation and calcium amount in the mineral waters with the effect of PTZ no significant relation was found. A significant relation found between mineral watergelatin combination and potassium amount in terms of clot formation.