Aljinat / doğal ve endüstriyel atık materyal katkılı kompozitlerle atıksulardan fenol giderimi
Phenol removal from wastewaters with alginate / natural and industrial waste material added composites
  1. Tez No: 639774
  2. Yazar: RASİM BERK AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÇORUH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada doğal bir adsorbent olarak ticari aktif karbon, ceviz kabuğu biyoçar'ı,sodyum aljinat içerikli ticari aktif karbon mikroküre ve sodyum aljinat içerikli ceviz biyoçar mikroküre fenol içeren atık suların adsorpsiyonu için adsorbent olarak kullanılmıştır.Ticari aktif karbon,ceviz biyoçarı,sodyum aljinat katkılı ticari aktif karbon ve sodyum aljinat içerikli ceviz biyoçar'ımikro küreleri yüzeyine fenol içeren sentetik hazırlanmış atık sular'ın adsopsiyonu üzerine, adsorbent miktarı, başlangıç fenol konsantrasyonu, çözelti pH'sı, ve temas süresinin etkileri fonksiyonları detaylı olarak incelenmiştir. Adsorpsiyon dengesine 90. dakikada ulaşılmıştır. Artankonsantrasyon ile adsorplanan aktif karbon, ceviz biyoçar'ı ve sodyum aljinat içeren mikroküre miktarının arttığı ancak yüksek konsantrasyonlar için adsorbent miktarının yetersiz kaldığı bu nedenle giderim veriminin düştüğü saptanmıştır. Artan pH ile adsorplanan madde miktarının ve adsorpsiyon veriminin arttığı tespit edilmiş ve optimum sonuçlara pH 8'de ulaşılmıştır. İncelenen tüm şartlar altında, aktifkarbon üzerine fenol'ün maksimum adsorpsiyonu % 93,41 ceviz biyoçar'ı üzerine maksimum adsorpsiyonu %32,00, sodyum aljinat içerikli ticari aktif karbon mikroküre %52,33 ve sodyum aljinat içerikli ceviz biyoçar'ı mikroküre üzerine maksimum adsorpsiyonu %22,00 olarak belirlenmiştir. Langmuir, Freundlich ve Temkin izoterm modelleri ile fenol adsorpsiyonu incelenmiş ve Langmuir izoterm modeli ile uyumlu olduğu görülmüştür. Adsorpsiyon kinetiği, yalancı birinci dereceden, yalancı ikinci dereceden ve partikül içi difüzyon modelleri ile fenol adsorpsiyonu incelenmiş fenol adsorpsiyonunun yalancı ikinci dereceden kinetik modeli ile uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This plant was used as an adsorbent for the adsorption of wastewater containing a adsorbent trading active carbon, walnut biochar, including with soduim aljinate trading active carbon microsphere and including with soduim aljinate walnut biochar microsphere,phenol. On the adsorption of the chemical containing phenol to the surface of the trading activated carbon,walnut biochar,including with soduim aljinate trading active carbon microsphere and including with soduim aljinate walnut biochar, the initial phenol concentration, pH of the solvent, adsorbent content and the preparation plane were investigated by minimization. Adsorption isotherm and kinetic studies were performed. Adsorption equilibrium was reached at 90 th. Increasing the amount of phenol adsorption with increased cleaning, but it is found that the amount of adsorbent is insufficient for a high rate of antifreeze, in which case the removal efficiency is reduced. With increasing pH, the amount of adsorption agent and the expansion of adsorption efficiency were determined and optimum results were reached at pH 8. Under all conditions examined, the maximum adsorption of phenol on trading activated carbon %93,41, the maximum adsorption of walnut biochar on phenol%32,00, the maximum adsorption of including with sodyum aljinate trading activated carbon microsphere on phenol %52,33 and the maximum adsoption of including with sodium aljinate walnut biochar microsphere on phenol %22,00. Phenol adsorpstion was investigated by Langmuir, Freundlich and Temkin isotherm models and it was found to be compatible with the Langmuir isotherm model. The adsorpsiyon kinetics, pseudo first order, pseudo second order and phenol adsorption were investigated with intra particle diffusion models and it ws found to be compatible with the pseudo second order kinetic model of phenol adsorption.