Geçirgen yüzeyli cisimler etrafındaki akışta cisimden yapılan üfleme ve emmenin akış ve ısı transferi üzerindeki etkisinin incelenmesi
Analysis of the effects of injection and suction on flow and heat transfer in the flow around permeable bodies
  1. Tez No: 639773
  2. Yazar: MIR ELYAD VAKHSHOURI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ÇUHADAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez çalışmasında, akış alanı içerisinde yer alan çeşitli geometrilere sahip geçirgen yüzeyli silindirlerin aktif akış kontrol yöntemi olarak da tanımlanan, yüzeylerden uygulanan üniform üfleme ve emmenin akış alanı ve ısı transferi üzerindeki etkileri sayısal olarak incelenmiştir. Sıkıştırılamaz türbülanslı (Re≅22000) akışın grup ortalamalı Narvier-Stokes denklemlerin çözümünde, Sonlu Hacim Yöntemi, akışın modellenmesinde“Kato-Launder”iyileştirmeli k-ɛ türbülans modeli ve Reynolds Gerilme Modeli (RSM) kullanılmıştır. En uygun durumları belirlemek üzere kare kesitli silindirin ön, arka, üst-alt ve tüm yüzeylerinden; beşgen kesitli silindirin ön ve tüm yüzeylerinden; dairesel kesitli silindirin tüm yüzeylerinde ve ayrıca eliptik kesitli silindirlerin tüm ve yarı üst yüzeylerinden uygulanan üfleme ve emmenin, akış ve ısı transferi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgular direnç, kaldırma, basınç katsayıları ve Nusselt sayısı gibi parametrelerin, üfleme ve emme uygulamasının belirli durumlarında önemli derecede etkilendiğini göstermektedir. Ayrıca çeşitli üfleme-emme durumları için iz bölgesindeki akış yapısı da etkilenmekte olup, direnç kuvvetinde önemli ölçüde düşmelerin olduğu görülmüştür. Silindir yüzeylerinden uygulanan emme ısı transferini iyileştirirken, üflemenin ısı transferini azaltmakta olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the present thesis, the effects of uniform injection and suction through the surfaces of various permeable bodies which are also defined as the active flow control method on the flow and heat transfer has been investigated numerically. The finite-volume method has been used to solve the ensemble-averaged Navier-Stokes equations for incompressible flow at moderate Reynolds number (Re≅22000) with the k-ɛ and Reynolds Stress (RSM) turbulence model equations, including the Kato-Launder's modification. To find the optimum conditions, the effects of injection and suction through the front, rear, top-bottom and all surfaces of the square cylinder; the front and all surfaces of the pentagonal cylinder; the all surfaces of the circular cylinder and also the half top and all surfaces of elliptical cylinders are studied. The results reveal that parameters such as drag, lift, pressure coefficient and Nusselt number are influenced drastically in some cases as well as flow field parameters. Besides, the flow structure in the vortex shedding also affected by various injection-suction cases, and significant decreases in drag force have been observed. It has been further found that applying suction through the surfaces of the cylinder enhances the heat transfer while applying injection reduces it.