Adölesanlarda fiziksel aktivite, beslenme, egzersiz ve zaman yönetimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between physical activity, nutrition, exercise and time management in adolescents
- Tez No: 639778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, adölesanların fiziksel aktivite seviyeleri ile beslenme-egzersiz davranışları ve zaman yönetimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 14-17 yaş grubu 1182 kişi katılmıştır. Katılımcıların 478 kişisi (%40.4) erkek, 704'ü (%59.6) kızdır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Fiziksel Aktivite Soru Formu, Zaman Yönetimi Ölçeği ve Beslenme Egzersiz Davranış Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmamızda fiziksel aktiviteden x=18.85±6.65 puan, zaman yönetimi ölçeğinden x=77.46±12.14 puan, beslenme-egzersiz davranışı ölçeğinden x=138.86±25.79 puan elde edilmiştir. Araştırmaya katılanların fiziksel aktivite düzeyleri ile zaman planlaması alt boyutunda pozitif yönde, zaman tutumları alt boyutunda pozitif yönde, zaman harcattırıcılar boyutunda negatif yönde, toplam zaman yönetimi ile arasında pozitif yönde ilişki bulunmuştur. Beslenme-egzersiz davranışı incelendiğinde, katılımcıların psikolojik/bağımlı yeme davranışının orta düzeyde, sağlıklı beslenme ve egzersiz davranışının orta düzeyde, sağlıksız beslenme ve egzersiz davranışlarının orta düzeyde, öğün düzeni ile ilgili davranışlarının ise yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların fiziksel aktivite düzeyleri, zaman yönetimi düzeyleri ve beslenme egzersiz davranışlarını cinsiyet değişkenine göre değerlendirildiğinde erkeklerin fiziksel aktivite düzeyleri kızlara göre anlamlı bir şekilde daha yüksektir. Zaman planlaması alt boyutunda kızların düzeyleri erkeklere göre, yine zaman harcattırıcılar alt boyutunda da kızların düzeyleri erkeklere göre anlamlı bir şekilde daha yüksektir. Araştırmaya katılanlar evinin yakınında park alanı ve spor salonu var mı değişkenine göre değerlendirildiğinde, evinin çevresinde park alanı ve spor salonu olanların fiziksel aktivite düzeyleri evinin çevresinde park alanı ve spor salonu olmayanlara göre anlamlı bir şekilde daha yüksektir. Sonuç olarak adölesanların fiziksel aktivite seviyelerinin düşük, zaman yönetiminin ve beslenme-egzersiz davranışlarının orta seviyede olduğu söylenebilir. Ayrıca aktif olma durumu cinsiyet ,park ve spor Salonuna yakınlığa bağlı olarak zaman yönetimini ve beslenme-egzersiz davranışlarını olumlu yönde etkileyebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between physical activity levels and nutrition-exercise behaviors and time management of adolescents. 1182 people aged 14-17 participated in the study. 478 (40.4%) of the respondents were boys and 704 (59.6%) were girls. Personal Information Form, Physical Activity Questionnaire, Time Management Questionnaire and Nutrition Exercise Behavior Scale were used as data collection tools in the study. In the study, x=18.85±6.65 score from Physical Activity Questionnaire, x=77.46±12.14 score from Time Management Questionnaire, x=138.86±25.79 is obtained from Nutrition Exercise Behavior Scale. The relation between subjects' physical activity levels and subdimension of time planning was positive, subdimension of time planning attitudes was positive, dimension of time wasters was negative, total time management was positive. When nutrition-exercise behavior was analysed, it was observed that subjects' psychological/addicted eating attitude is at the medium level, healthy nutrition and exercise behavior level is at the medium level, too and unhealthy nutrition and exercise level is at the medium level, and behaviors about meal order is at the high level. As a result, adolescents' physical activity levels, time management and nutrition-exercise behaviors are at medium level. Also, being physically active and being close to parks and gyms can positively affect time management and nutrition-exercise behaviors. When the physical activity levels, time management levels and nutrition exercise behaviors of the participants are evaluated according to the gender variable, the physical activity levels of the boys are significantly higher than the girls. Girls' levels are significantly higher than boys in the time planning sub-dimension, yet again the levels of girls are significantly higher than boys in the time wasting sub-dimension. When the participants were evaluated according to the variable of whether there is a park or a gym near their home, the physical activity levels of those who have a park and a gym around their home are significantly higher than those who do not have a park and gym around their home. As a result, it can be said that the physical activity levels of adolescents are low, their time management and nutrition-exercise behaviors are at medium level. In addition, being active can positively affect time management and nutrition-exercise behaviors, depending on gender, proximity to the park and the gym.