Çocuklarda metabolik sendrom ölçütleri ile Pentraksin-3 seviyelerinin ilişkisi
The relationship between metabolic syndrome criteria and Pentraxin-3 levels in children
  1. Tez No: 639800
  2. Yazar: EDA SOMUNCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜHAL ÖRNEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Giriş ve amaç: Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde fazla kilolu ve obez çocukların prevelansı giderek artmaktadır. Obezitenin komplikasyonu olan metabolik sendrom (MetS) çocukluk çağında hızlı bir artış göstermektedir. Obezitenin, dolaşımdaki pentraksin-3 (PTX-3) seviyeleri ile ilişkisini inceleyen birkaç çalışmada pozitif korelasyon varken, diğer çalışmalarda farklı bulgulara ulaşılmıştır. Bu çalışmada obez ve sağlıklı çocuklarda serum PTX-3 seviyelerinin tespiti ve MetS kriterleriyle ilişkisini belirlemeyi amaçladık. Materyal ve Methot: 105 çocuk ve adolesan çalışma populasyonu olarak kabul edildi. MetS tanısı modifiye Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kriterlerine göre konuldu. Katılımcılar obez ve MetS olanlar (OM+), obez ama MetS olmayanlar (OM-) ve kontrol grubu olarak üçe ayrıldı.Hemogram, glukoz, insülin, kan lipidleri ve PTX-3 düzeylerine bakıldı. Karaciğer (KC) yağlanmasının tespiti için ultrasonografi yapıldı. PTX-3 düzeylerine göre de hastalar iki gruba ayrılarak MetS ve KC yağlanması araştırıldı. Bulgular: Çalışma populasyonu 37 hasta (17 erkek, 20 kız) OM+; 35 hasta (20 erkek, 15 kız) OM- ve 33 sağlıklı çocuktan (21 erkek, 12 kız) oluşuyordu. Çalışma populasyonumuzun %35,2'si modifiye DSÖ'ye göre MetS kriterlerini karşılarken , bu durum Uluslararası Diabet Kurumu (IDF) için %46,4, Ulusal Kolesterol Eğitim Paneli (NCEP-ATPIII) için ise % 29,3 idi.
Özet (Çeviri)
Background and aim: Prevalans of overweight and obese children are increasing in developed and developing countries. Metabolic syndrome (MetS), which is the complication of obesity, have been increasing rapidly in childhood. While there were positive correlations in several studies examining the relationship between obesity and circulating pentraxin-3 (PTX-3) levels, contradictory findings were obtained in some studies. We aimed to determine the relationship between serum PTX-3 levels and MetS in children-adolescent obese and healthy children. Material and Method: 105 children and adolescents were accepted as the study population. The participants were divided into three groups; Obese and MetS (OM +); obese but not MetS (OM-); and the control group. Lipid parameters, insulin, glucose and PTX-3 levels were examined. Ultrasonography was performed for the detection of fatty liver. According to PTX-3 levels, patients were divided into two groups and MetS and fatty liver was investigated. Results: Study population was composed of 37 OM+ patients (17 boys, 20 girls); 35 OM- patients (20 boys, 15 girls) and 33 control patients (21 boys, 12 girls). While 35,2% of our study population met MetS criteria according to the modified World Health Organization (WHO), this was 46,4% for International Diabetes Foundation (IDF) and 29,3% for National Cholesterol Education Programme Adult Treatment Panel III (NCEP-ATPIII).