Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'ne kafa travması nedeniyle başvuran hastaların retrospektif analizi
Retrospective analysis of patients applying to Van Yüzüncü Yil University Faculty of Medicine Emergency Service with head trauma
- Tez No: 639801
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZANSAMİ AKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş: Travmalar dünya çapında gerek morbidite gerekse mortalite bakımından önemli bir halk sağlığı sorunudur. Kafa travmaları ise hafif kafa yaralanmalarından travmaya bağlı beyin hasarına kadar çok çeşitli yaralanmalara yol açabilir. Kafa travmaları her yıl önemli sayıda ölüme, geçici ve kalıcı sakatlığa neden olmaktadır. Amaç: Çalışmamızda kafa travmasına maruz kalan hastaların epidemiyolojik verilerini ortaya çıkarmayı, kafa travması sonucu BT'de patolojiye işaret edebilecek klinik parametreleri saptamayı ve bu hastaların acilde kalış sürelerini, hastaların son durumlarının ortaya çıkarılmasını hedefledik. Yöntem: Van YYÜTF Araştırma Hastanesi Erişkin Acil Servisi'ne 01 Ocak 2016 - 30 Haziran 2019 tarihleri arasında kafa travması nedeniyle başvuran ve beyin cerrahi bölümüne konsülte edilen hastaların bilgileri hastane otomasyon sistemi kullanılarak geriye dönük olarak incelendi. Çalışmaya dahil edilen hastaların hastane otomasyon sisteminden; yaş, cinsiyet, travma oluş mekanizması, amnezi, bilinç kaybı, baş ağrısı, kusma, otoraji, alkol, antikoagülan ilaç kullanımı, koagülopati ve beyin cerrahi operasyon öyküsü, GKS, baş dönmesi, nörolojik muayenede oryantasyon bozukluğu, kafa muayene bulguları, ek sistem travması, BBT sonuçları, acilde kalış süresi, beyin cerrahisi konsültasyon istemleri, konsültasyon sonuçları, hastaneye yatış kayıtları incelendi. Bulgular: Çalışmaya 822 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen kafa travmalı hastaların 587'si (%71,4) erkek, 235'i (%28,6) kadın idi. Vakaların çoğunluğu 13 ay-18 yaş arasındaydı. En sık travma mekanizması trafik kazası, en sık şikayet baş ağrısı, glaskow koma skoruna göre en sık saptanan hafif kafa travmalı hasta grubu olmuştur. Sonuç: Kafa travmasıyla başvuran tüm vakalar titizlikle incelenmeli, GKS 15 olan vakalarda bile bilinç takibi ve BBT seçeneğinden azami derecede faydalanılmalıdır. Acile basvuran hastaların hastane kayıtları epidemiyolojik veriler ve adli işlemler açısından özenle ve eksiksiz doldurulmalıdır
Özet (Çeviri)
İntroduction: Traumas are an important public health problem worldwide in terms of both morbidity and mortality. Head injuries can cause a wide variety of injuries, from mild head injuries to traumatic brain damage. Head injuries cause a significant number of deaths, temporary and permanent disability each year. Aim: In our study, we aimed to reveal the epidemiological data of the patients who were exposed to head trauma, to determine the clinical parameters that may indicate pathology in CT as a result of head trauma, and to reveal the duration of these patients in the emergency room and the final status of the patients. Method: The information of patients who applied to Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine Research Hospital Adult Emergency Service between January 1, 2016 and June 30, 2019 due to head trauma and consulted to the neurosurgery department were retrospectively analysed using the hospital automation system. From the hospital automation system of the patients included in the study; age, gender, mechanism of trauma, amnesia, loss of consciousness, headache, vomiting, autoragy, alcohol, anticoagulant drug use, history of coagulopathy and neurosurgery, GCS, dizziness, disorientation in neurological examination, head examination findings, additional system trauma, CT results, duration of hospitalization, neurosurgery consultation requests, consultation results, and hospitalization records were reviewed. Findings: 822 patients were included in the study. 587 (71.4%) of the head trauma patients included in the study were male and 235 (28.6%) were female. The majority of cases were between 13 months and 18 years old. The most common trauma mechanism was traffic accident, the most common complaint headache, and the most common mild head trauma patient group determined according to the glaskow coma score. Result: All cases presenting with head trauma should be examined meticulously, and even in cases with GCS 15, consciousness monitoring and CT options should be used to the maximum. Hospital records of patients applying to emergency services should be filled in carefully and completely in terms of epidemiological data and judicial procedures.