Hastaneler arası hasta sevk ağlarının analizi: Doğu Karadeniz hastaneleri üzerine bir uygulama
Analyzing of interhospital patient referral networks: An application on eastern Black Sea hospitals
- Tez No: 639851
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜSTÜN ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Sağlık Kurumları Yönetimi, İstatistik, Engineering Sciences, Health Care Management, Statistics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Hastaneler arası hasta sevkleri, hastanın bulunduğu sağlık tesisinde yeterli şartların sağlanamadığı, hastaların ileri tetkik ve tedavisinin gerektiği durumlarda yapılan, hastayı sevk ve kabul eden hastaneler arasında koordinasyon ve işbirliği gerektiren organizasyonel kararlardır. Bu çalışma, Doğu Karadeniz Bölgesi içerisinde yer alan sağlık tesislerinin birbirleri arasındaki hasta sevk akışlarından hastanelerin bölgedeki konumlarını belirlemeyi; hasta tanı ve sevk nedenlerinden sağlık sistemine katkı sağlayacak bulguları tespit etmeyi amaçlamıştır. Çalışma, Artvin, Rize, Gümüşhane, Trabzon ve Giresun il ve ilçelerindeki hastanelerden, ambulans ile diğer sağlık kuruluşlarına sevk edilen, 42 il ile 272 hastane arasındaki 110.688 hasta sevkini kapsamaktadır. Verilerin betimsel analizi SPSS 22 programı, hastanelerin birbirleri ile olan ilişkilerinin ortaya çıkarılmasında ise sosyal ağ analizi yazılımlarından olan NodeXL kullanılmıştır. Çalışma kapsamının oldukça geniş olması birçok bulgunun elde edilmesini sağlamıştır. Çalışma, hastaneler arası sağlık sisteminin yapısını, bölgesel düzeyde ortaya koymuş olup, bu yapının güçlü yönlerini sunarak, geliştirilmesi gereken alanlar ile ilgili tespitlerde ve önerilerde bulunmuştur. Bir bölgedeki tüm hastanelerin analizine odaklanmak, sağlık sisteminin temsili bir alt bileşeni niteliğinde olduğu için, çalışmanın ülke bazında sağlık sektörüne katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışma hastaneler arası hasta sevklerinin sosyal ağ analizi ile değerlendirilebileceğini gösteren ve bölgesel olarak kapsamlı analizini yapan ulusal literatürdeki ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Inter-hospital patient referrals are organizational decisions, which require coordination and cooperation between referring and accepting hospitals where adequate conditions are not met in the patient's health facility, and where advanced examination and treatment of patients are required. This study aims to determine the position of the hospitals in the Eastern Black Sea Region and identify the findings that will contribute to the health system due to patient diagnosis and referral reasons. The study covers 110.688 patient referrals from 42 provinces and 272 hospitals sent from hospitals in Artvin, Rize, Gümüşhane, Trabzon and Giresun provinces and districts to other health institutions by ambulance. Descriptive analysis of the data SPSS 22 program was used, and NodeXL, a social network analysis software, was used to reveal the relationship of hospitals with each other. The wide scope of study provided many findings. The study revealed the structure of the interhospital health system at the regional level, by presenting the strengths of this structure, made determinations and recommendations regarding the areas that need improvement. It is thought that the study will contribute to the health sector on a country basis, since focusing on the analysis of all hospitals in a region is a representative sub-component of the health system. This study is the first comprehensive regional study in national literature that shows inter-hospital patient referrals can be evaluated with social network analysis.