Kimliği kutsalla tanımlamak: 1990 sonrası Türkiyesi'nde ortaya çıkan alevi matbuatında kimliği kutsallık vasıtasıyla tanımlayan Aleviliğin kozmik dili
Describing the identity by sacredness: the cosmic language of alevism describing the identity through sacredness in the post 1990s the Alevi press
- Tez No: 639852
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HAKAN YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
Toplumsal grupların kimlik tanımlamalarında“kutsal”ve“din dışı”kavramlarını konumlandırmak suretiyle kendilerini ve“öteki”leri nasıl tanımladıklarını araştırmayı amaçlayan bu tez Alevi-Bektaşi topluluklarına odaklanmıştır. Çalışma, Alevi-Bektaşi toplulukların kendi kimlik beyanlarında ifade ettikleri etnisite, soy ve siyaset gibi çeşitli toplumsal, siyasal kategorileri kutsallık düşüncesiyle iç içe geçirerek, yani bunları kutsallığın bir diğer yüzüymüş gibi ifade ederek kullandıklarını göstermeye çalışmaktadır. Tez, kimlik beyanlarının kendini en açık şekilde“dilde”göstereceği fikrinden hareketle Alevi-Bektaşi topluluğun ürettiği basılı eserlere odaklanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda; amatör araştırmacı, gazeteci, dernek ve vakıf yöneticisi olan ve Alevi-Bektaşi topluluğun kendi içerisinden çıkardığı yazarların 1980'li yılların sonlarından başlayarak ürettikleri matbuat çalışmanın araştırma evreni olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, which aims to scrutinize how social groups define“the self”and“the other”by situating the terms“sacred”and“profane”in describing their identities, focuses on Alevi-Bektashi communities. This study endeavores to show how Alevi-Bektashi communities describe in their own identities by intertwining, as another face of sacredness even, sacredness and various social and political categories such as ethnicity, lineage and politics which are used as components of their identity. Anchored in the idea that statements of identity discloses more explicitly in“language”, this thesis focuses on the press published by Alevi-Bektashi community itself. In accordance with this purpose, the press published as of the last 1980s by authors from Alevi-Bektashi community who are also amateur reserchear, journalist, association and foundation director, is taken as research sample of this study.