Corporate governance in Turkey, 2000-2018: A process study of translation
Türkiye'de kurumsal yönetim, 2000-2018: Çeviri literatürüne göre bir süreç analizi
- Tez No: 639853
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHLÜL ÜSDİKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Yönetim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Örgüt çalışmaları içinde yer alan kurumsal kuram, örgütlerin toplumsal bağlamı ile ilgili bir yaklaşımdır. Son dönemde, hem bu toplumsal bağlamın daha iyi anlaşılması hem de örgütsel tepkilerin içinde bulundukları bağlamı şekillendirebilme becerisi üzerine yapılan çalışmalar çeviri yaklaşımında görülmektedir. Bunun yanında, süreç örgüt çalışmaları yaklaşımının yöntemsel olarak ortaya koyduğu ve örgütsel değişimi birbirini takip eden aşamalar olarak görme eğilimi de popüler hale gelmiştir. Bu iki yaklaşım, temeldeki benzerliklerine rağmen yeterince bir arada kullanılmış değildir. Bu doktora tezi, kurumsal yönetim konusunu bir görgül malzeme olarak merkezine almak kaydıyla, bir fikir ve uygulamalar bütünü olarak kurumsal yönetimin özgün bağlamından oldukça farklı olan Türkiye'ye gelişini ve dönüşümünü çeviri yaklaşımı aracılığıyla açıklamayı hedeflemektedir. Bunu yaparken, kurumsal yönetimin Türkiye'ye ilk kez bir kavram olarak giriş yaptığı 2000 yılından son veri toplanan yıl 2018'e kadar olan süreç Røvik (2007)'in ortaya attığı“çeviri kuralları”perspektifinin Wæraas ve Sataøen (2014) tarafından uyarlanmış biçimini nitel araştırma yöntemi aracılığıyla kullanmayı amaçlamaktadır. Çeviri aktörleri olarak devlet ve devlet kurumları, iş dünyası örgütleri, danışmanlık firmaları ve şirketleri belirleyen bu çalışma, kurumsal yönetimin bağlama uygun bir hale getirilmesi sürecinin üç aşamasını ve bu aşamalarda ortaya çıkan, aktörlerin çıkar ve etkinliklerini yansıtan söylem ve eylemlerinin belirleyici rolünü ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Institutional theory in organization studies is concerned with social contexts of organizations. Recently, how these social contexts can be better understood and how organizational responses may contribute to the shaping of these contexts have become a subject of interest in studies centering the concept of translation. In addition, process organization studies that gained popularity as a methodologically different perspective aimed to understand organizational phenomena within a process that can be traced with successive phases. These two approaches, albeit similar in their approaches, have not been fully leveraged in tandem. This dissertation takes corporate governance as an empirical material and attempts to understand how corporate governance as an idea and/or a set of practices have been translated into Turkey, a context that is very much different than the context of which the idea originated. In doing so, the process through which corporate governance has been translated from the concept's initiation in Turkey in 2000 to 2018 when the latest available data was collected is analyzed qualitatively by employing Røvik (2007)'s“rules of translation”approach as adopted by Wæraas and Sataøen (2014). Taking actors of translation as government and public authorities, business associations, consulting firms and corporations, the study reveals that corporate governance has been transformed into a more contextualized version of the concept in three phases and through narratives and practices of the actors who perform different translations depending on their agentic capacities and interests.