Meslek liseleri son sınıf öğrencilerinin işletmelerdeyaptıkları mesleki eğitim çalışmalarından beklentileri vemesleki eğitim çalışmalarında karşılaştıkları sorunlarıntespiti
Analysis of the expectations of final year vocational highan school students during their work experience attachments invarious companies and the problems faced by the students in suchattachments
  1. Tez No: 639873
  2. Yazar: SEDAT CÖMERT
  3. Danışmanlar: DR. SÜLEYMAN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yapılan bu araştırmada Meslek Lisesi son sınıf öğrencilerinin işletmelerde yaptıkları mesleki eğitim çalışmalarından beklentileri, beklentilerinin karşılanma düzeyleri ve mesleki eğitim çalışmalarında karşılaştıkları sorunların tespit edilmesi ele alınmıştır. Meslek Liselerinde son sınıfta öğrenim gören ve 2012-2013 Eğitim ve Öğretim yılında işletmelerde mesleki eğitim çalışmalarını yapan öğrencilerin Mesleki Eğitim çalışmalarından beklentileri, beklentilerinin karşılanma düzeyleri ve Mesleki Eğitim çalışmalarında karşılaştıkları sorunların tespit edilmesi amacıyla betimsel tarama anketi hazırlanmıştır ve bu çalışma 2012-2013 Eğitim ve Öğretim yılında Kâğıthane ilçesinde bulunan meslek liselerinde son sınıfta öğrenim gören ve işletmelerde mesleki eğitim çalışmalarını yapan 300 öğrenciye uygulanmıştır. Öğrenciler tarafından cevaplanan anketlerin tamamı analize uygun bulunmuş ve yapılan araştırma kapsamında değerlendirilmiştir. Anket aracılığıyla elde edilen veriler, SPSS ( Statistical Package for the Social Sciences 16.0) bilgisayar sisteminde çözümlenmiş; beklentilere ve sorunlara ilişkin verilerin frekans, yüzde, standart sapma ve ortalamaları hesaplanarak tabloları oluşturulmuş, ayrıca çapraz tablo karşılaştırılmasında (Anova, t testleri ve Korelasyon hesaplaması) beklentiler ve sorunlara ait ilişkiye de yer verilmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin işletmelerde yaptıkları mesleki eğitim çalışmalarından beklentilerine yönelik yöneltilen rulara çoğunlukla“ oldukça çok”ve“çok”şeklinde katılımda bulundukları görülmüştür. Elde edilen bulgular; staj eğitiminin, teorik olarak okulda kazanılan bilgileri uygulamaya imkân vermediğini, staj eğitiminin öğrencilerin üniversiteye hazırlanmasında olumlu bir etkisinin olmadığını ve staj çalışması süresince kazanılan ücretin yeterli olmadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
İn these İnvestıgatıons, an attempt has been made to determıne the fınal year vocatıonal hıgh school students expectatıons of theır work placements, whether these have been satısfactory and what dıffıcultıes they encountered. Students ın theır fınal year durıng 2012-13, have3 been subjected to a questıonnaıre whıch has been applıed to 300 such students ın schools ın Kagıthane dıstrıct of Istanbul. All questıonnaıres have been deemed suıtable for analysıs and have been processed wıthın the requırements of thıs ınvestıgatıonç Data thus acquıred has been analysed usıng SPSS program and the varıous frequencıes, percentages, standard devıatıons and averages of the student expectatıons and problems encountered have been calculated formıng graphs. In addıtıon cross comparıng the graphs usıng Anova t-test and Correlatıon calculatıons allowed ınvestıgatıon of the relatıon betqween expectatıons and problems encountered. Results have ındıcated that students have responded wıth 'quıte a lot' and 'a lot' to majorıty of questıons pertaınıng to theır ectatıons of these work placement attachments. The results therefore ındıcate that these work placements do not suffıcıently allow the practıce of the theoretıcal knowledge acquıred at school and further more does lıttle to prepare the students ın theır preparatıon for unıversıtıes. Salarıes recıeved durıng work experıence attachments have also been ınsuffıcıent accordıng to students