Development of non-invasive and biocompatible thin film micro-extraction contact lens-type devices compatible for in vivo metabolomics investigations from eye surface
Göz yüzeyinden in vivo metabolomiks çalışmaları için kullanılabilecek lens şeklinde tasarlanmış invazif olmayan ve biyo-uyumlu mikroekstraksiyon ince filmlerinin geliştirilmesi
- Tez No: 639872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZEL BOYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın amacı, göz yüzeyinden küçük moleküllerin ekstraksiyonunda kullanılabilecek ve kontakt lens geometrisine sahip ince filmlerin hazırlanması ve incelenmesidir. Hazırlanan ince filmlerin nihai amacı hedefsiz metabolomiks ve biyoişareyetlici keşfi çalışmalarında kullanılmak üzere ve potansiyel olarak in vivo çalışmalarında kullanılabilecek özellikleri sahip olmalarıdırç Katı faz mikroekstraksiyon (SPME), analitlerin ince bir fiber ucuna kaplanmış ekstraktif faz ile numune arasında dağılım dengesi geliştirmesine dayanan örnekleme ve örnek hazırlama tekniğidir. Bu amaçlar doğrultusunda, polidimetilsiloksan bazlı ince filmler amin fonksiyonel gruplarına sahip olacak şekilde sentezlenmiş ve 3B baskılama ile hazırlanan kalıplar sayesinde kontakt lens şekline getirilmiştir. Hazırlanan ince filmler Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi, enerji dönüşümlü x-ışını spektroskopisi, termogravimetrik analiz ve temas açısı ölçümleri ile karakterize edilmiştir. Hazırlanan ince filmlerin ekstraksiyon becerilerinin incelenmesi için göz yüzeyindeki ufak biyomolekülleri temsil edecek şekilde seçilen analitler yüksek performanslı sıvı kromatografi ve kütle spektrometresi kullanılarak incelenmiştir. Modifiye edilmiş ince filmlerin ekstraksiyon becerileri farklı analit derişimlerinde hazırlanmış su çözeltileri ve 3B baskılama tekniğiyle hazırlanmış in vitro agaroz hidrojel göz modellerinden gerçekleştirilen ekstraksiyonlar ile incelenmiştir. Yapılan deneyler sonucunda modifiye edilmiş ince filmlerin, modifiye edilmemiş polidimetilsiloksan ince filmlere göre, polar analitleri %60 ila %130 arasında daha iyi ekstrakte ettiği ve apolar analitleri benzer oranlarda ekstrakte ettiği görülmüştür. Desorpsiyon solventi ve desorpsiyon süresi parametreleri incelenmiş, ACN:MeOH:H2O (40:40:20, v/v/v) ve 30 dakika olarak optimize edilmiştir. İn vitro göz modeli kullanılarak yapılan deneylerde, modifiye edilmiş ince filmlerin iyi tekrarlanabilirliğe ve lineerliğe sahip olduğu %5 ila %18 arasında değişen RSD değerleri ve 50.0 – 500.0 ng mL-1 konsantrasyon aralığındaki ekstraksiyonlar ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the aim was to develop biocompatible extractive thin films in contact lens geometries with application potential for in vivo sampling of small molecules from the eye surface with the ultimate goal of being suitable for untargeted metabolomics and biomarker discoveries. For the purpose of the study, polydimethylsiloxane was functionalized with amine-containing groups using in situ modification approach and thin films were characterized with Fourier transform infrared spectroscopy, energy dispersive x-ray analysis, thermogravimetric analysis, and contact angle measurements. To investigate the thin films under representative conditions of eye surface contact lens geometries and in vitro agarose gel eye model were prepared in 3D printed molds To investigate the extractive capabilities of the thin films, various metabolites found on the eye surface such as representative lipids, amino acids, and neurotransmitters were used. Extractive capabilities of modified and unmodified polydimethylsiloxane thin films were compared by extractions from aqueous solutions and in vitro eye models after separation and detection of the analytes with liquid chromatography/mass spectrometry. Extractions showed that modified extractive lenses had between 60 to 130% increased extractive capability towards polar analytes and similar extractive capability towards non-polar analytes compared to unmodified polydimethylsiloxane extractive lenses. Composition of the desorption solvent and desorption time were optimized as ACN:MeOH:H2O (40:40:20, v/v/v/) and 30 minutes, respectively. Extractions using modified extractive lenses from the agarose in vitro eye model showed good repeatability with RSD% values ranging between 5 to 18% and good linearity in the tested range of 50.0-500.0 ng mL-1 for all analytes.