Çift kademeli pistonlu bir hava kompresörü ve ara soğutucusu tasarımı ve analizi
Design and analysis of a two-stage piston compressor and its intercooler
  1. Tez No: 639892
  2. Yazar: MEHMET CAN GEREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çift kademeli pistonlu tip kompresörler sanayide sıkça kullanılan cihazlardır ve bu cihazların kademeleri arasında yapılan ara soğutmanın iyileştirilmesi, cihazın performansını ve enerji tüketimini önemli ölçüde etkilemektedir. Ara soğutma yaparak kompresör enerji tüketimini azaltmak ve sistemin enerji verimliliğini artırmak için ısı değiştiricileri kullanılmaktadır. Bu çalışmada, basınçlı hava üretmek için kullanılan çift kademeli pistonlu tip bir hava kompresörünün detaylı bir tasarımı yapılmıştır. Ayrıca, çift kademeli kompresörün kademeleri arasında ara soğutma yapmak için ısı değiştiricisi tasarlanmıştır. Gövde borulu ısı değiştiricisi kullanılarak elde edilen üç farklı modelin ısıl analizleri yapılmıştır. Simülasyonlar sonucunda en uygun model seçilerek termodinamik açıdan değerlendirmesi yapılmıştır. Çift kademeli pistonlu hava kompresörünün tasarımı MATLAB SİMULİNK programında yapılmıştır. Isıl analizler ise ANSYS programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada kullanılan yöntem ve oluşturulan model, hem kompresör tasarımında hem de farklı tip ısı değiştiricilerinin test edilmesinde kolaylık sağlamaktadır. Çalışma, kompresörün tasarım parametrelerine bağlı olarak en iyi performansı sergileyen ısı değiştiricisinin tespitini mümkün kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Two-stage reciprocating compressors are frequently used devices in industry, and the improvement of cooling between the stages of these devices significantly affects the performance and energy consumption of the devices. Heat exchangers are used to reduce compressor energy consumption and increase the energy efficiency of the system by intercooling. In this study, a detailed design is performed for a two-stage piston type air compressor used to produce compressed air In addition, a heat exchanger is designed for intercooling between the stages of the two-stage compressor. Thermal analyzes are performed for three different models obtained by using shell and tube type heat exchanger. As a result of the simulations, the most suitable model has been selected and evaluated from thermodynamics point of view. The design of the two-stage piston type air compressor has been made in the MATLAB SIMULINK program. Thermal analyzes, on the other hand, have been performed using ANSYS program. The method used and the model created in this study provide simplicity in both compressor design and testing of different types of heat exchangers. This study enables determining the heat exchanger with the best performance depending on the design parameters of the compressor.