Türk dış politikasında kuvvet kullanımı
  1. Tez No: 63991
  2. Yazar: HÜSEYİN EMİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOKTAMIŞ ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 408
Özet
VI ÖZET Devletlerin dış politikalarını gerçekleştirmek için kullandıkları birçok araç vardır. Bu araçların en önemlileri siyasi, ekonomik ve askeri nitelikli olanlardır. Bu araştırmada, Türk dış politikasında askeri kuvvet kullanımı aracıyla dış politika hedeflerinin gerçekleştirildiği Kore ve Kıbrıs Sorunu incelenmiştir. Birinci bölümde farklı siyasal sistemlerde dış politikanın oluşturulma süreci ele alınmıştır. Bu süreçte, yasama-yürütmenin rolü, sistem içinde oluşmuş eğilimler/teamüller belirlenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, Kore Sorunu uluslararası ortam ve iç siyasal ortam bağlamında incelenmiştir. Çalışmanın Üçüncü bölümünde, Kıbrıs Sorunu, aynı analitik bakış açısından incelenmiştir. Körfez krizi ve savaşı, ayrı bir bölümde değil, tezin bütünlüğü içinde sonuçları açısından sonuç başlığı altında değerlendirilmiştir. Çalışma boyunca, genellikle, birincil kaynakların kullanılmasına çaba gösterilmiştir. Bu amaçla, ele alınan dönemlerdeki TBMM Tutanağı, günlük basın vb. yayınlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT THE USE OF FORCE IN TURKISH FOREIGN POLICY States have a lot of instruments which they use to realise their foreign policy. The most important of these instruments are political, economic and military nature. This thesis examines the cases of the use of force in Turkish foreign policy, which concern the Korean and the Cyprus problems. In the First Chapter, the foreign policy-making process of different political systems is examined. In this process, the role played by the legislative and executive as well as the role of the traditions of foreign policy-making process are investigated in this chapter. In the Second Chapter, the Korean problem, in which Turkey was also involved by sending 4500 troops to the Korean war on the side of UN forces, is examined. The Korean problem is evaluated from the perspective of external and internal settings. In the Third Chapter, the Cyprus problem is examined from the same analytical perspective. The Gulf crisis and the Gulf war are evaluated not a separate chapter, but in the conclusion, on account of the fact that although the Government was authorized by the Parliament to use force if need be, Turkey did not become a party to the Gulf war. During this study, mostly primary sources are used. With this aim, the Minutes of the Turkish Grand National Assembly, daily newspapers etc. are examined to cover certain parts of the period between 1950-1974.