Huzurevinde yaşayan yaşlı bireylerin sağlıklı yaşam davranışlarının belirlenmesi
Healthy lifestyle behaviours of elderly people living in nursing homes
- Tez No: 639912
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDİA ÖZYILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Giriş ve Amaç: Doğumda beklenen yaşam süresi Türkiye'de de dünyada olduğu gibi artmaktadır. Ancak yaşam süresinin uzaması kadar, yaşamın sağlıklı bir şekilde geçirilmesi de önem taşımaktadır. İleri yaşlarda kişilerin en çok maruz kaldıkları sağlık sorunu ise bulaşıcı olmayan hastalıklardır. Bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi ise kişilerin sağlıklı alışkanlıklar geliştirmeleriyle mümkündür. Çalışmanın amacı huzurevinde kalan yaşlıların sağlıklı yaşam davranış durumlarını tespit etmektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel olarak planlanan araştırma İstanbul Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı 9 huzurevinden çalışmamızın yapılmasına izin veren 5'inde (Prof. Dr. Fahrettin Kerim- Nilüfer Gökay, Beylikdüzü, İzzet Baysal ve Kartal Maltepe Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri ile Zeytinburnu Semiha Şakir Huzurevi) yapılmıştır. Kurumlarda özel bakım hizmeti alan ya da normal bakım hizmeti alıp unutkanlığı, uzuv kaybı, duyma veya konuşma problemi olan kişiler çalışmaya dahil edilmemiştir. %80 güç ve %5 hata payı ile yapılan güç analizinde çalışmaya toplam 120 kişinin dahil edilmesi gerektiği bulunmuştur. Her huzurevi bir küme olarak kabul edilmiş, her kümeden normal bakım hizmeti alan kişi sayısı ile orantılı sayıda kişi ile görüşülmüştür. Görüşülen kişiler ortak alanda bulunup, çalışmaya katılmayı kabul eden yaşlılardan oluşmuştur. Katılımcılara sosyo-demografik bilgiler, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II (SYBD-II) ve Nottingham Sağlık Profili Ölçeğinin (NSP) ilk bölümü olmak üzere 3 kısımdan oluşan anket uygulanmıştır. Çalışma için Bezmialem Vakıf Üniversitesi Girişimsel Olmayan Araştırmalar Etik Kurulundan 30.07.2019 tarihli 15/286 karar nolu etik kurul izni alınmıştır. Bulgular: 120 katılımcının %40'ı (n=48) kadındı, yaş ortalamaları ise 75,8±7,8 yıldı. %14,3'ü (n=17) hiç okula gitmemiş, %42,9'u (n=51) lise ve üzeri eğitim almıştır. %16'sı (n=19) evli, %68,9'u (n=82) duldur. %85,8'inin (n=103) en az bir kronik hastalığı bulunmakta, %29,5'si (n=33) sigara içmektedir. Katılımcılar SYBD-II'nin alt boyutlarından soru başına aldıkları en yüksek puanları sırasıyla manevi gelişim ve stres yönetiminden, en düşük puanları ise sırasıyla sağlık sorumluluğu ve fiziksel aktiviteden almıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Life expectancy at birth has been increasing in Turkey as it is in the world. However, a healthy life is as important as a long life and the most common health problem in old ages is non-communicable diseases. Prevention of non-communicable diseases is possible by developing healthy habits. The aim of the study is to determine the healthy lifestyle behaviors of the elderly people living in nursing homes. Methods: There are nine nursing homes in İstanbul administered by Ministry of Family, Labor and Social Services. This cross-sectional study was conducted in 5 of these nursing homes (Prof. Fahrettin Kerim- Nilüfer Gökay, Beylikdüzü, İzzet Baysal and Kartal Maltepe Nursing Home, Elderly Care and Rehabilitation Centers and Zeytinburnu Semiha Şakir Nursing Home), that approved the research to be conducted in their facilities. People who received special care services in institutions or who received normal care but had amnesia, loss of limbs, hearing or speech problems were not included in the study. 120 people were required to be included in the study according to the power analysis with 80% power and 5% margin of error. Each nursing home was considered as a cluster. The participants were chosen from the nursing home residents who were in the common area and agreed to participate in the study. A questionnaire that contains socio-demographic information, Health Promoting Lifestyle Profile II (HPLP-II) and the first part of Nottingham Health Profile Scale (NHP) were applied to the participants. 15/286 numbered ethic approval was obtained from Bezmialem Vakif University Non-Invasive Researches Ethics Committee on 30.07.2019. Findings: Average age of 120 participants was 75.8±7.8 and 40% of them (n=48) were women. 14.3% of participants (n = 17) never went to school and 42.9% (n = 51) got high school or higher education. 16.0% (n = 19) are married, 68.9% (n = 82) were widowed. 85.8% (n = 103) of them have at least one chronic disease, 29.5% (n = 33) of them smoke. The highest scores per question from the sub-dimensions of HPLP-II that participants received were spiritual growth and stress management, respectively and the lowest scores were health responsibility and physical activity, respectively.