Postspinal baş ağrısı tedavisinde sfenopalatin gangliyon bloğunun etkinliği
Effectiveness of sphenopalatine ganglion block on postdural puncture headache treatment
- Tez No: 639920
- Danışmanlar: PROF. DR. SERBÜLENT GÖKHAN BEYAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ: Spinal anestezinin komplikasyonlarından biri olan post spinal baş ağrısı (PSBA), hastaların hayat kalitelerini olumsuz etkileyen, geç mobilizasyon ve uzamış hastanede kalım süresine sebep olan ve tedavi edilmediğinde katastrofik sonuçlar doğurabilen bir durumdur. Son yıllarda literatüre giren sfenopalatin gangliyon bloğu (SGB) ise minimal invaziv, kolay ve güvenli bir tedavi alternatifi oluşturmuştur. Çalışmamızda konservatif tedaviye ek olarak uygulanan topikal SGB'nin PSBA tedavisinde etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. METOD: Etik kurul onayı alındıktan sonra, postspinal baş ağrısı (PSBA) tanısı alan hastaların dosyaları tarandı. Çalışmaya dahil edilen hastalar 2 gruba ayrıldı. Sadece konservatif tedavi uygulanan hasta grubu Grup K olarak, konservatif tedavi başlangıcında ek olarak sfenopalatin gangliyon bloğu (SGB) uygulanan hasta grubu ise Grup S olarak adlandırıldı. Hastaların baş ağrıları VAS değerleri ile tedavinin 1,3,12 ve 24. saatlerde supin ve dik pozisyonda olmak üzere kaydedildi. Tedavi başarı kriteri tedavinin 24. saatinde dik pozisyonda baş ağrısı şiddetinin VAS=3 ve altı olması olarak kabul edildi. BULGULAR: Bu çalışmaya, kriterlere uyan Grup K'da 68 ve Grup S'de 42 olmak üzere toplam 110 hasta dahil edildi.
Özet (Çeviri)
AIM: Postdural puncture headache (PDPH), which is one of the complications of spinal anesthesia, is a condition that negatively affects the quality of life of patients, causes late mobilization and prolonged hospital stay and may cause catastrophic outcomes when not treated. Sphenopalatine ganglion block (SGB), which has taken its place in the literature in recent years, has created a minimally invasive, easy and safe treatment alternative. We aimed to evaluate the effectiveness of topical SGB on PSBA treatment. METHOD: After the approval of the ethics committee, the files of PSBA patients were scanned. The patients included in the study were divided into 2 groups. The group that given only conservative treatment was named as Group K, and the group of patients who had additionally applied sphenopalatine ganglion block at the beginning of conservative treatment (SGB) was named as Group S. Headache severity was measured with VAS (Visual Analogue Score). Headaches of the patients were recorded with VAS values at the 1st,3rd, 12th and 24th hours of the treatment, in the supine and upright position. The treatment success criterion was accepted as the severity of headache in the upright position at the 24th hour of the treatment, VAS= 3 and below. RESULTS: A total of 110 patients, 68 in Group K and 42 in Group S, who met the criteria, were included in this study.