Telaferli Türkmen şairler
Field of the thesis department of Turkish language and literature
- Tez No: 639941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER KAPAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Irak, medeniyeti ve kültürü bakımından zengin bir bölgedir. Her toplumda halkın sıkıntılarını yahut meydana gelen toplumsal olayları dile getirme işlevi sanatçıya, şaire düşmüştür. Telafer, himaye ettiği değerli şairleriyle şiir alanında edebiyat sahasına adım atmış bir bölgedir. Şairler, bu toplumda meydana gelen her türlü durumları şiirlerinde dile getirmişlerdir. Irak, bünyesinde birçok kökenden şair ve sanatçı yetiştirmiştir. Bu çalışmada, Irak bölgesindeki önemli Türkmen şairler ve onları şiirleri incelenmiştir. Şiirlerin inlecelenmesi, eserin yazıldığı dönemin koşulları göz ardı edilmeksizin yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Iraq is in a region rich in civilization and culture. The function of expressing the problems of the people or the social events occurring in the society falls on the artist and the poet. Tal Afar is a page that has been taken for literature in the poetry region with its valuable poets. The poets expressed all the situations in this society in their poems. Iraq has produced poets and artists of many backgrounds within its body. In this study, important Turkmen poets in the Iraq region and their poems are examined. The analysis of the poems was done without ignoring the conditions of the period in which the work was written.