Telaferlı̇ Türkmen şaı̇r İhsan Parçabağlı'nın hayatı ve şı̇ı̇rlerı̇ üzerı̇ne bı̇r ı̇nceleme
A study on the life and poetry of the telaffer Turkmen poet İhsan Parçabağlı
- Tez No: 948632
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİFE ECE EVİRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Irak Türkmen Edebiyatı, Türk edebiyatının kültürel mirasının sürekliliğini sağlayan ve bu mirası gelecek nesillere aktaran önemli bir edebî zenginliktir. Bu özgün edebiyatın muhafazasında ve nesiller arası aktarımında, Telaferli şair İhsan Parçabağlı gibi çağdaş Türkmen şairlerinin etkisi büyüktür. Parçabağlı'nın eserleri, Türk edebiyatının estetik derinliğini yansıtmanın yanı sıra, Türkmen kültürüne özgü unsurları işleyerek Türk kültürünün canlılığının ve devamlılığının kayda değer bir örneğini sunmaktadır. Bu çalışmada, Parçabağlı'nın Arap harfleriyle yazılmış“Sabır Dağı Divanı”ve“Mucize”adlı kitapları ile henüz yayımlanmamış diğer şiirleri kayıt altına alınarak Latin harflerine aktarılmış; bu şiirler zihniyet, yapı, tema, dil ve ahenk açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Iraqi Turkmen literature constitutes a significant literary wealth that ensures the continuity of the cultural heritage of Turkish literature and transmits this legacy to future generations. Contemporary Turkmen poets, such as the Tel Afar-born poet İhsan Parçabağlı, play a major role in the preservation of this unique literature and its transmission across generations. Parçabağlı's works not only reflect the aesthetic depth of Turkish literature, but also incorporate elements specific to Turkmen culture, offering a notable example of the vibrancy and continuity of Turkish cultural identity. In this study, Parçabağlı's books Sabır Dağı Divanı and Mucize, written in Arabic script, along with other yet-unpublished poems, have been documented and transcribed into Latin script; These poems. They have been evaluated in terms of worldview, structure, theme, language, and harmony.