Fibromiyaljide iğne akupunktur uygulamasının oksidatif stres mekanizmaları, ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effects of needle acupuncture application on oxidative stress mechanisms, pain and quality of life in fibromyalgia
  1. Tez No: 639942
  2. Yazar: EZGİ AYDIN ÖZASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÜLÇİN URAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş ve Amaç: Fibromiyalji sendromu (FMS) etiyolojisinde oksidatif stres ve oksidan/antioksidan dengenin hastalık sürecinde rol aldığı varsayılmaktadır. Akupunktur tedavisinin antioksidan etkileri olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada FMS'li hastalarda iğne akupunktur uygulamasının; serum tiyol/disülfid dengesi, iskemi modifiye albümin, hücre içi okside, redükte, toplam glutatyon düzeyleri ve ağrı, depresyon, yaşam kalitesi gibi klinik parametrelerle ilişkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu çalışmaya 06/2019-01/2020 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran ve 2016 ACR FMS kriterlerine göre FMS tanısı almış, ilaç tedavisini kabul etmeyen 18-55 yaş aralığında toplam 52 kadın hasta ve 26 sağlıklı kadın (44.2 ± 6.8 yaş) gönüllü dahil edilmiştir. Hastalar iğne (45.2 ± 8.0 yaş) ve sham (45.8 ± 7.1 yaş) akupunktur grupları olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Hastaların klinik parametreleri Vizüel Analog Skala (VAS), Fibromiyalji Etki Anketi (FIQ), Beck Depresyon Ölçeği, Kısa Form-Yaşam Kalitesi Değerlendirme Ölçeği (SF-36) ve Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ) ile tedavi öncesi, tedavi bitiminde ve tedavi sonrası 1.ayda değerlendirilmiştir. Serum tiyol/disülfid dengesi, iskemi modifiye albümin, hücre içi okside, redükte, toplam glutatyon düzeyleri ise hasta ve kontrol gruplarında tedavi öncesi ve tedavi sonrası 1.ayda değerlendirilmiştir. Bulgular: İğne grubundaki hastaların VAS, FIQ, YŞÖ, BDÖ, SF-36 skorlarında sham grubuna göre tedavi bitimi ve tedavi sonrası 1.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: It is assumed that oxidative stress and oxidant/antioxidant balance play a role in the etiology of fibromyalgia syndrome (FMS). Acupuncture therapy has been shown to have antioxidant effects. In this study, it was aimed to determine the relationship between needle acupuncture application with serum thiol/disulfide balance, ischemia modified albumin, intracellular oxidized, reduced, total glutathione levels and clinical parameters such as pain, depression and quality of life in patients with FMS. Materials and Method: In this study, 52 female patients between the ages of 18-55 who applied to the Ankara City Hospital Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinic between 06/2019-01/2020 and were diagnosed with FMS according to the 2016 ACR FMS criteria and did not accept drug treatment and 26 healthy female volunteers (44.2 ± 6.8 years) were included. The patients were divided into two groups as needle (45.2 ± 8.0 years) and sham (45.8 ± 7.1 years) acupuncture groups. Clinical parameters of the patients were evaluated with Visual Analogue Scale (VAS), Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ), Beck Depression Inventory (BDI), Short Form-Quality of Life Assessment Scale (SF-36), and Fatigue Severity Scale (FSS) before treatment, at the end of treatment, and at 1 month after treatment. Serum thiol/disulfide balance, ischemia modified albumin, intracellular oxidized, reduced and total glutathione levels were evaluated in the patient and control groups before treatment and 1 month after treatment.