Hastaneye yatırılan akut alt solunum yolu enfeksiyonu olgularında etkenlerin PCR yöntemi ile araştırılması
Investigation of the factors by PCR method in hospitalized acute lower respiratory tract infection cases
- Tez No: 639957
- Danışmanlar: UZMAN FEYZA MEDİHA YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Solunum sistemi enfeksiyonlarının adlandırılmasında, etkenin vücutta oluşturduğu enfeksiyonun lokalizasyonu önemlidir. Larenks ve trakeanın alt ucuna kadar olan bölgede saptanan enfeksiyonlara üst solunum yolu enfeksiyonları adı verilirken, alt trakea, bronş, bronşiol ve alveollerde saptananlara ise alt solunum yolu enfeksiyonları adı verilir. Akut bronşiolit ve/veya pnömoni tablolarına genel olarak alt solunum yolu enfeksiyonu (ASYE) adı verilmektedir. Akut bronşiolit bir yaş içinde en sık görülen ASYE'dir. Hayatın ilk bir yıllık döneminde neredeyse her üç çocuktan birinde klinik bronşiolit tanısı konulabilir; tanı konulan çocukların %2-3'ünde de yatış gerekebilir. Genel geçer koşullar altında bronşiolit 2 yaş altı çocuklarda sık görülen ve 2-6 aylık bebeklerde hastaneye yatışın tepe yaptığı (sıklıkla
Özet (Çeviri)
In the nomenclature of respiratory system infections, the localization of the infection caused by the agent in the body is important. Infections detected in the area up to the lower end of the larynx and trachea are called the upper respiratory tract, while the lower trachea, bronchus, bronchiole and alveoli are called the lower respiratory tract. Acute bronchiolitis and / or pneumonia are commonly called lower respiratory tract infections (LRTIs). Acute bronchiolitis is the most common LRTI at an age. In the first year of life, bronchiolitis can be diagnosed in almost one in three children; hospitalization may also be required in 2-3% of children. Under general conditions, bronchiolitis is a common disease in children under 2 years of age and hospitalization peak in infants 2-6 months (often