COVID-19 tanısı ile ABO kan grupları arasındaki ilişki
Relationship between the diagnosis of COVID-19 and ABO blood groups
  1. Tez No: 640020
  2. Yazar: CELAL DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN SERTOĞULLARINDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
GİRİŞ: Şiddetli akut solunum solu hastalığı olarak bilinen ve SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu COVID-19, 2019 yılının sonlarına doğru ortaya çıkmış ve tüm dünyayı etkisi altına alarak yaklaşık yirmi milyondan fazla insanı enfekte etmiştir. Konakçı hücreleri yüzeyinde bulunan spesifik reseptörlere bağlanarak hücre içine giren ve replike olan virüsün neden olduğu enfeksiyonlar ile ilgili olarak, ABO kan gruplarının antijenik determinantlarının bu viral enfeksiyonlara duyarlılığı değiştirebileceğine dair bilgiler mevcuttur. Çalışmamız, polimeraz zincir reaksiyonu ile kesin COVID-19 tanısı konmuş kan grubu önceden tespit edilen hastalarda hastalık gelişmesi ve mortalite riski ile kan grubu ilişkisi ve kan gruplarında inflamatuar belirteç düzeyleri incelenmesi amacıyla planlanmıştır. METOD: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları bölümünde yapılan bu çalışmada PCR örneği pozitif olarak gelen hastaların dosyalarının geriye dönük incelenmesi yapılmış, demografik özellikleri ve hastalık ile ilgili bilgileri kaydedilmiştir. Tedavi sonunda hayatta kalma durumu ve diğer parametreler ile kan grupları arasındaki ilişki istatistiksel analizler yapılarak araştırılmıştır. BULGULAR: Çalışmaya dahil olan 286 hastanın 17-95 yaşları arasında bulunduğu ve yaşları ortalamasının kadınlarda 56,4 ± 19,7, erkeklerde ise 51,9 ± 17,5 olduğu tespit edilmiştir. COVID-19 tanısı konmuş hastalar içerisinde A kan grubuna sahip bireyler %41 (118) , AB kan grubu %23,4 (67) , B kan grubu %20 (59) ve 0 kan grubu %14,6 (42) olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte BT bulgusuna sahip hastaların %43'ünün A kan grubundan olduğu ve yoğun bakıma yatma yüzdesinin %38,4 olduğu tespit edilmiştir. Hastalığa yakalanma değerlerine bakıldığında AB grubunun rölatif riski 3.55, B grubunun 1.29, A grubunun 0.35 olarak bulundu. Kan gruplarına göre mortalite oranı değerlendirildiğinde, O kan grubunda ölüm oranının en yüksek olduğu (%16,6), AB kan grubu bireylerde ise enfekte olan hiçbir hastanın ölmediği gözlemlenmiştir. Ayrıca B kan grubuna sahip hastalarda WBC değerlerinin anlamlı şekilde yüksek olduğu bulunmuştur. Ek olarak nötrofil/lenfosit oranının mortalite oranları ile paralel şekilde O kan grubunda anlamlı bir artış gösterdiği saptanmıştır. SONUÇ: Çalışmamızda AB kan grubu hastalığa yakalanma riski en yüksek grup iken mortalite izlenmeyen kan grubu olarak saptanmıştır. O kan grubu hastalığa yakalanma riski en düşük bulunurken hasta olunduğunda mortalite riski en yüksek grup olarak saptanmıştır. Neu/Leu oranının ve CRP düzeylerinin ölen olgularda daha belirgin artış gösterdiği bulunmuştur. Daha geniş vaka sayılarıyla yapılan çalışmalar bulguların değerlendirilmesinde yol gösterici olacaktır. ANAHTAR KELİMELER: COVID-19, ABO kan grupları, mortalite, CRP
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: COVID-19, known as the severe acute respiratory disease, caused by the SARS-CoV-2 virus, appeared in the late 2019 and infected more than 20 million people. The virus binds to spesific receptor on the surface of the host cells, enters the cell and replicates their genom. There is information in the literature that the antigenic determinants of ABO blood groups can change susceptibility to these viral infections. Our study was planned to examine blood group relationship with disease development and mortality risk and inflammatory marker levels in blood groups in patients whose blood group was previously diagnosed with COVID-19 by polymerase chain reaction. METHOD: In this study conducted in Izmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital Chest Diseases Department, the files of patients whose PCR samples were positive were retrospectively analyzed, and their demographic characteristics and information about the disease were recorded. At the end of the treatment, the survival status and the relationship between other parameters and blood groups were assessed by statistical analyses. RESULTS: It was determined that 286 patients included in the study were between the ages of 17-95 and the mean age of the patients was 56,4 ± 19,7 in women and 51,9 ± 17,5 in men. Among the patients diagnosed with COVID-19, individuals with A blood group were determined as 41% (118), AB blood group 23.4% (67), B blood group 20% (59) and 0 blood group 14.6% (42). However, it was determined that 43% of patients with CT findings were in the blood type A and the percentage of entering intensive care unit was 38.4%. The relative risk of the AB group was found to be 3.55, 1.29 for the B group, and 0.35 for the A group when the values of getting the disease were examined. When the mortality rate was evaluated acorrding to blood groups, it was observed that the mortality rate was hishest in the O blood group (16.6%) and no infected patients died in the AB blood group. In addition, it was found that WBC values were significantly higher in patients with B blood type and neutrophil/lymhocyte ratio increased significantly in the O blood group in line with the mortality rates. DISCUSSION: In our study, it was determined that while individuals with O blood group were less infected, the mortality risk was higher, however, while individuals with a blood group had a high risk of infection, the mortality risk remained low. Neu / Leu ratio and CRP levels were found to increase significantly in deceased patients. Studies with broader case numbers will lead in assessing the findings. KEYWORDS: COVID-19, ABO blood group, mortality, CRP