Farklı restoratif materyallerin flor salınımının karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Comparative evaluation of fluoride release of different restorative materials
- Tez No: 640019
- Danışmanlar: DOÇ. NURAY TÜLOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Araştırmamızda, cam karbomer ve ACTIVA biyoaktifrestoratif materyalin flor salınım kapasitesinin geleneksel ve rezinmodifiye cam iyonomer ile karşılaştırmalı değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve Metot:Araştırmamızda geleneksel cam iyonomer siman (Fuji IX), rezinmodifiye cam iyonomer siman (Fuji II LC), cam karbomer(GCP GlassFill) ve ACTIVA biyoaktifrestoratif materyal (ACTIVA-Kids) kullanıldı. Her bir materyalden 10 mm çapında, 1.0 mm yüksekliğinde polietilen kalıplar kullanılarak 13 örnek hazırlandı. Her bir örnek 10 ml deiyonize su içeren polietilen tüplere yerleştirildi. Örneklerden salınan flor miktarı ilk hafta her gün ve daha sonra haftada bir iyon seçici elektrot ile ölçüldü.Araştırmamızda elde edilen verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde Kruskal Wallis ve Mann-Whitney U-testi kullanıldı. Bulgular:Restoratif materyaller arasında en yüksek ortalama flor salınım değeri cam karbomer grubunda tespit edilirken bunu sırasıyla geleneksel cam iyonomer, rezinmodifiye cam iyonomer siman ve ACTIVA biyoaktif materyalin takip ettiği saptandı.Restoratif materyallerin flor salınım değerleri karşılaştırıldığında, 1.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to evaluate the fluoride release capacity of glass carbomer and ACTIVA bioactive restorative material with conventional and resin modified glass ionomer. Material and Method: In our study, conventionel glass ionomer cement (Fuji IX), resin modified glass ionomer cement (Fuji II LC), glass carbomer (GCP Glass Fill) and ACTIVA bioactive restorative material (ACTIVA-Kids) were used. 13 samples were prepared from each material using 10 mm diameter, 1.0 mm high polyethylene molds. Each sample was placed in polyethylene tubes containing 10 ml of deionized water. The amount of fluoride released from the samples was measured every day in the first week and then weekly with an ion selective electrode. Kruskal Wallis and Mann- Whitney U-test were used for statistical evaluation of the data obtained in our study. Results: The highest mean fluoride release value among all restorative materials was determined in the glass carbomer group, followed by respectively conventional glass ionomer, resin modified glass ionomer cement and ACTIVA bioactive material.