Vergi suçlarının takibinde Asliye Ceza Mahkemeleri'nin yeri ve önemi
The Place and importance of courtsof first instance in legal proceedings of tax offenses
- Tez No: 64008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL TÜĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Vergi Suçlarının Takibinde Asliye Ceza Mahkemelerinin Yeri ve Önemi isimli çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, vergi ceza hukukunun konusunu oluşturan vergi suçu, vergi ceza hukuku genel ceza hukuku prensipleri ele alınmıştır. Vergi ceza hukukunun prensipleri, genel ceza hu kukunun prensipleri ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Ülkemizde ceza mahkemeleri vergi suçlarının takibinde de aynı usulü uyguladıklarından bu usul incelenmiştir. Bu bölümde, ayrıca vergi suçlarının unsurları ve genel anlamda suçla karşılaştırılması yapılmıştır. Vergi suçlarında uygulanan ceza hukukunun genel prensipleri belirtilmiştir. Ülkemizdeki ceza mahkemelerinin yapısı, işleyişi ve verdiği kararlar izah edilmiştir. İkinci bölümde, ceza mahkemelerinde yargılanacak vergi suçlan, tek tek tüm unsurları gösterilecek şekilde açıklanmıştır.Burada Asliye Ceza Mahkemelerinin görevine ağırlık verilmiştir. Ayrıca bu bölümde vergi kaçakçılığı, vergi kaçakçılığına teşebbüs ve diğer suçlar unsurlarıyla birlikte, verilen kararlar gösterilmiştir. İlgili konusuna göre, Yargıtay kararlarından örneklerle konular pekiştirilmiştir. Çözüm önerileri kısmında verilen kararların istatistiki ve öneriler yer almıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our study which isnamed as the place and ımportance of courts of first instan- ce in legal proceedings of tax offenses is formed in two sections. in the first section, tax oflfense that formes the subjec; of criminal law, the prin- ciples of tax criminal law and general fine law are mentioned.The principles of tax criminal law and general fine law are campared.Because of the criminal courts in our country are carrying out the same procedure in legal proceeding of tax offenses, this procedure i s examined. in this section, components of tax offenses and general fuare also compared.And general principles of criminal law canied out intax oflfenses are mentioned.The struture, the pracess and the judgements of criminal courts in our country are explamed. in the second section, tax oflfenses which are judged at criminal courts are expla ined in detayts. Here, especially dutres of couurts of first initance are mentioned. Also in this section, tax smeggling, eflbr to tax smeggüng and other oflfenses and ali the judge ments with the details are shown. Counceted with the examples of judgements of supreme curt, the subjects are in- tensived. La the section of supgestions, statistic of judgements and other suggestions take part.