Yıllara yaygın inşaat ve onarım işlerinin maliyetlendirilmesi ve muhasebeleştirilmesi (bilgisayar uygulaması)
Costing and making bookkeeping entries of construction and repair works which expand over years (a computer application)
  1. Tez No: 64009
  2. Yazar: ERKAN UÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ AKTUĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZET İnşaat sektörü, geçmişte olduğu gibi günümüzde de önemini koruyan ve gelecekte de koruyacak olan başlıca sektörlerdendir. İnsanlar tarih boyunca, ihtiyaçlarını karşılayabilmek için birçok konut, köprü, yol gibi yapılar yapmışlardır. Bunları yapabilmek için de oldukça fazla kaynak ve zaman harcamışlardır. Bu çalışma, bu kadar fazla kaynak ve zaman harcanmasını gerektiren inşaat maliyetlerini hesaplama yöntemleri ve inşaat muhasebesi konularında bilgiler vermek üzere hazırlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, inşaat ile ilgili temel kavramlar tanıtılarak, inşaatın özellikleri, inşaat üretiminin özellikleri, inşaatların sınıflandırılması, inşaat ve onarım işlerinin yapım yöntemleri ve inşaat taahütlerinde izlenen süreç gibi konular ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, inşaat maliyetlerini hesaplama yöntemleri incelenerek, uygulamada en çok kulllanılan birim fiyat yöntemi ayrıntılı olarak irdelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, inşaat muhasebesi üzerinde durulmuş, ve konunun daha iyi anlaşılabilmesi için, tek düzen hesap planına göre inşaat sektöründe kullanılabilecek bir hesap planı örneğine yer verilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise, birim fiyat yöntemi ile yapılan bir bilgisayar uygulaması geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Construction is öne of the main sectors vvhich keeps its significance today as it did in the past and it will continue to be signifıcant in the future too. Men built houses, bridges, roads and the like ali throughout history in order to satisfy their needs. They spent quite a lot of resources and time to make these. This study was done in order to give information on construction cost calculation methods and construction accounting which require a lot of resources and time. in the first part of the study, the main concepts concerning construction are introduced and subjects such as features of construction and construction production, classfication of constructions, construction and repair methods and the procedure that is follovved in construction engagements are examined. in the second part of the study, construction cost calculation methods are reviewed and then unit price method vvhich is used most often in practice is examined in detail. in the third part of the study, construction accounting is explained and a sample of a chart of accounts that can be used in the construction sector in according with the uniform chart of accounts is given. in the fourth and the last part, a computer application vvhich uses the unit price method is developed.