Vergi cezalarını ortadan kaldıran haller bağlamında etkin pişmanlık
Effective regret in the context of cases that eliminate tax penalty
  1. Tez No: 891176
  2. Yazar: MEVLÜT GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Türk vergi sisteminde, vergi kaybına neden olan vergi ziyaı, usulsüzlük ve özel usulsüzlük fiilleri için genellikle mali (parasal) vergi cezaları öngörülmüş iken; Vergi Usul Kanunu'nun 359'uncu maddesinde düzenlenen ve“Vergi Kaçakçılığı”suçları olarak adlandırılan fiiller için ise, aynı kanunla hem parasal (Mali) hem de hürriyet bağlayıcı (hapis) cezaları öngören düzenlemelere yer verilmiştir. Türkiye'de vergi kaçakçılık suçları için öngörülen hürriyet bağlayıcı adli cezalar öteden beri var olmakla birlikte, bu cezalara için Vergi Usul Kanunu'na 15.04.2022 tarihinde 7394 sayılı kanun ile eklenen“Etkin pişmanlık müessesesi”vergi ve ceza hukuk sistemimize yeni girmiş bir müessesedir. Vergi kaçakçılık suçlarının müeyyidesi olan, hapis cezaları için etkin pişmanlık müessesesinin getirilmesi ve yasal boyut kazandırılması, gerek bu kaçakçılık suçunu işleyerek, cezaya muhatap olan vergi mükellefleri ve vergi sorumluları, gerekse de yargı safhasında görev alan cumhuriyet savcıları ve ceza yargıçları için uygulama açısından farklı boyutlar kazandıracaktır. Ülkemizde sebepleri ve neden olduğu yıkıcı sonuçlar çok tartışmalı olmakla birlikte toplumda çok fazla kişiyi etkileyen sahte fatura düzenleyicileri ve bilerek kullanıcıları için uygulanan hapis cezaları için ceza yargılaması sırasında getirilen“etkin pişmanlık”düzenlemesi Türk vergi ve hukuk sisteminde daha yeni sayılabilecek bir uygulamadır. Kanun koyucu olarak TBMM tarafından çıkarılarak yasalaşan bu müessese, idare organının (VDK) vergi müfettişleri aracılığıyla yaptığı vergi incelemeler neticesinde tanzim edilen vergi suçu raporlarına (VSR), istinaden gerek soruşturma evresinde Cumhuriyet savcılarınca hazırlanacak olan iddianameler, gerekse de, kovuşturma evresinde ilk derece mahkemelerinin vereceği kararlara ve bu kararların temyiz mercii olarak da Yargıtay da alacağı nihai şekle göre vergi ve ceza mevzuatımızda uygulamaya girmiş ve yerleşmiş olacaktır. Yeminli mali müşavirlik mesleğini ifa eden bir meslek mensubu ve uygulayıcı olarak, vergi ceza hukuku sistemimize yeni giren“etkin pişmanlık müessesesinin”incelenmesi, araştırılması ve irdelenmesi dikkat ve ilgimi çekmiş, neticede yüksek lisans tez konum olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
While in the Turkish tax system, financial (monetary) tax penalties are generally foreseen for tax loss, irregularity and special irregularity acts that cause tax loss; For the acts regulated in Article 359 of the Tax Procedure Law and called“Tax Evasion”crimes, the same law includes regulations that provide for both monetary (financial) and imprisonment penalties. Although the judicial penalties foreseen for tax evasion crimes in Turkey have existed for a long time, the“Effective Repentance Institution”, which was added to the Tax Procedure Law for these penalties with Law No. 7394 on 15.04.2022, is an institution that has just entered our tax and criminal legal system. Introducing the institution of effective remorse for prison sentences, which is the sanction of tax evasion crimes, and giving it a legal dimension will provide different dimensions in terms of practice for both taxpayers and tax responsible persons who are punished by committing this evasion crime, as well as public prosecutors and criminal judges who work at the judicial stage. . Although the reasons and devastating consequences are very controversial in our country, the“effective remorse”regulation introduced during the criminal trial for the prison sentences imposed on fake invoice issuers and intentional users, which affects many people in society, is a relatively new practice in the Turkish tax and legal system. This institution, which was enacted by the Turkish Grand National Assembly as the legislator, is based on the tax crime reports (VSR) prepared as a result of the tax inspections carried out by the administrative body (VDK) through tax inspectors, both the indictments to be prepared by the public prosecutors during the investigation phase, and the decisions to be given by the first instance courts during the prosecution phase. It will be implemented and settled in our tax and penalty legislation according to the decisions and the final form to be taken by the Supreme Court as the appeal authority of these decisions. As a professional and practitioner of the profession of certified public accountant, the examination, research and examination of the“effective regret institution”, which has recently entered our tax and criminal law system, attracted my attention and interest, and as a result, it was determined as my master's thesis topic.