Kodlama öğretiminin 6. sınıf öğrencilerinin bilgisayarca düşünme becerilerine, matematik kaygı algılarına ve problem çözme algılarına etkisi
The effect of coding instruction on 6th grade students computational thinking skills and math anxiety and perceptions of problem solving
  1. Tez No: 640096
  2. Yazar: ATİLLA SADE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada, farklı yapılandırılmış kodlama öğretimlerinin 6. sınıf öğrencilerinin bilgisayarca düşünme becerilerine, matematik kaygılarına ve problem çözme algılarına etkisini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada ön test - son test kontrol gruplu deneysel model kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini İstanbul ili Arnavutköy ilçesindeki bir devlet okulunda 3 şubede öğrenim gören 69 ortaokul öğrencisi oluşturmuştur. Seçkisiz olmayan örnekleme yöntemiyle belirlenen 3 grupta, Bilgisayarlı Kodlama Eğitimi birinci gruptaki öğrencilere, Bilgisayarsız Kodlama Eğitimi ikinci gruptaki öğrencilere verilerek deney grupları oluşturulmuştur. Üçüncü gruptaki öğrencilere ise Geleneksel Bilgisayar Eğitimi verilerek kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Araştırmada“Bilgisayarca Düşünme Ölçeği”,“Ortaokul Öğrencileri İçin Problem Çözme Becerilerine Yönelik Algı Ölçeği”ve“İlköğretim Öğrencileri İçin Matematik Kaygı Ölçeği”verilerin toplanmasında kullanılmıştır. Deney gruplarında uygulanan kodlama eğitimleri Keşfet Projesi kapsamında geliştirilen ders planlarına göre yapılmıştır. Kontrol grubunda uygulanan geleneksel bilgisayar eğitiminde ise Talim Terbiye Kurulunun kaynak kitabı ve ders planı kullanılmıştır. Araştırmanın iki bağımsız değişkeni, Bilgisayarlı Kodlama Eğitimi ve Bilgisayarsız Kodlama Eğitimi iken; bağımlı değişkenleri problem çözme algısı, matematik kaygısı, bilgisayarca düşünme ve bilgisayarca düşünme alt boyutunda yer alan yaratıcı düşünme, algoritmik düşünme, işbirlikli düşünme, eleştirel düşünme ve problem çözmedir. Ölçeklerden toplanan veriler SPSS 21 yazılımı kullanılarak, gruplar arası analizlerde tek yönlü varyans analizi (ANOVA), eşleştirilmiş grupların analizinde ise kovaryans analizi (ANCOVA) kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre Bilgisayarlı kodlama eğitimi alan öğrencilerin Geleneksel bilgisayar eğitimi alan öğrencilere göre Matematik Kaygısı daha düşük, Problem çözme algısı daha yüksek tespit edilip, Bilgisayarca düşünme becerisinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilememiştir. Bununla birlikte, Bilgisayarca düşünme becerisi alt boyutunda yer alan işbirlikli düşünme ve problem çözme becerisinde Geleneksel bilgisayar eğitimi alan öğrencilere göre Bilgisayarlı Kodlama Eğitimi alan öğrenciler lehine fark olduğu görülmüş; yaratıcı düşünme, algoritmik düşünme ve eleştirel düşünmede istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Bilgisayarsız kodlama eğitimi alan gruptaki öğrencilerin, tüm bağımlı değişkenlerde, diğer gruplardaki öğrencilere göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılaşması görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study, it was aimed to reveal the effects of different structured coding teachings on 6th grade students' computer thinking skills, math anxiety and problem solving perceptions. For this purpose, an experimental model with pretest-posttest control group was used in the study. The sample of the study consisted of 69 secondary school students studying in 3 branches in a public school in Arnavutköy district of Istanbul. In 3 groups determined by non-random sampling method, Computerized Coding Education was given to the students in the first group, Computerless Coding Education was given to the students in the second group, and experimental groups were formed. It was determined as the control group by giving Traditional Computer Education to the students in the third group. In the research,“Computer Thinking Scale”,“Perception Scale for Problem Solving Skills for Secondary School Students”and“Mathematics Anxiety Scale for Primary School Students”were used to collect data. The coding trainings applied in the experimental groups were made according to the lesson plans developed within the scope of the Discover Project. In the traditional computer training applied in the control group, the source book and the lesson plan of the Board of Education were used. The two independent variables of the research were Computerized Coding Education and Computerless Coding Education; its dependent variables include problem solving perception, math anxiety, computerized thinking and computer thinking, creative thinking, algorithmic thinking, cooperative thinking, critical thinking and problem solving. One-way analysis of variance (ANOVA) was used for analysis between groups using SPSS 21 software, and covariance analysis (ANCOVA) was used for analysis of paired groups. According to the findings obtained from the study, the students who received computer coding training were found to have lower Mathematics Anxiety and higher problem solving perception than students who received traditional computer training, and a statistically significant difference could not be detected in computer thinking skills. In addition, there was a difference in collaborative thinking and problem solving skill in favor of students who received Computerized Coding Education compared to students who received traditional computer education, which is included in the sub-dimension of Computerized thinking skill; There was no statistically significant difference in creative thinking, algorithmic thinking and critical thinking. There was no statistically significant difference in the students in the group receiving computerless coding education compared to the students in other groups in all dependent variables.