Bilgi işlemsel düşünme etkinlikleri ile desteklenmiş fen öğretiminin akademik başarı, güdülenme ve öğrenme stratejileri üzerindeki etkisi
The impact of science instruction assisted with computational thinking activities on academic achievement, motivation and learning strategies
- Tez No: 887847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ARABACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırmanın amacı; ortaokul 6.sınıf öğrencilerinin“Kuvvet ve Hareket”konusundaki bilgi işlemsel düşünme etkinlikleriyle desteklenmiş Fen Bilimleri öğretiminin, Fen Bilimleri akademik başarısı ile güdülenme ve öğrenme stratejileri üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırma, 2022 – 2023 eğitim – öğretim yılı 1.döneminde (güz dönemi) Muğla ili Milas ilçesi bulunan bir ortaokulda iki ayrı şubede öğrenimlerine devam eden 6.sınıf seviyesindeki 42 öğrenci ile Fen Bilimleri dersi“Kuvvet ve Hareket”ünitesinde 4 hafta sürmüştür. Araştırmada, ön test – son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Derslerde, deney grubu öğrencileri ile bilgi işlemsel düşünmeye dayalı etkinlikler uygulanırken, kontrol grubu öğrencileri ile Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı'nda bulunan etkinlikler uygulanmıştır. Bilgi işlemsel düşünmeye dayalı etkinliklerin yapılmasında Scracth blok tabanlı kodlama uygulaması kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Fen Bilimleri Akademik Başarı Testi ile Güdülenme ve Öğrenme Stratejileri Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde parametrik testlerden t testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda deney grubu öğrencileri Fen Bilimleri akademik başarı ile kontrol grubu öğrencilerinin Fen Bilimleri akademik başarıları arasında anlamlı bir fark olmamasına rağmen puan ortalamalarında deney grubu lehine bir artış görülmüştür. Grupların güdülenme ölçeği son test puanlarına göre içsel hedef yönelimi, görev değeri, öğrenme kontrolü inancı ve özyeterlik inancı alt boyutlarında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Gruplara ait öğrenme stratejileri son test puanları yineleme, ayrıntılama, eleştirel düşünme, metabilişsel, akran iş birliği ile zaman ve çalışma ortamı alt boyutlarında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir. Bilgi işlemsel düşünme becerilerine dayalı etkinlikler ile desteklenen Fen Bilimleri öğretiminde öğrencilerin akademik başarısı anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Her ne kadar anlamlı fark olmasa da öğrencilerin puan ortalamalarında bir artış görülmüştür. Güdülenme ölçeğinin içsel hedef yönelimi, görev değeri, öğrenme kontrolü inancı ve öz yeterlik alt boyutlarında anlamlı farklılıklara ulaşılmıştır. Bunun yanında öğrenme stratejileri ölçeğinin yineleme, ayrıntılandırma, eleştirel düşünme, metabilişsel, akran iş birliği, zaman ve çalışma ortamı boyutlarında deney grubu öğrencileri lehine anlamlı bir farklılıklar olduğu araştırma sonuçlarına yansımıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Bilgi İşlemsel Düşünme, Fen Bilimleri, Güdülenme ve Öğrenme Stratejileri
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effect of science teaching supported with computational thinking activities on the academic achievement in science, motivation and learning strategies of 6th grade middle school students on the subject of“Force and Motion”. The research lasted for 5 weeks in the 1st semester (fall semester) of the 2022- 2023 academic year with 42 6th grade students in two different classes in a middle school in Milas district of Muğla province in the science course“Force and Motion”unit. In the study, a quasi-experimental design with pre-test- post-test control group was used. In the lessons, activities based on computational thinking were applied with the experimental group students, while the activities in the Science Curriculum were applied with the control group students. Scracth block-based coding application was used for the activities based on computational thinking. Science Academic Achievement Test, Motivation and Learning Strategies Scale were used as data collection tools. The t-test, one of the parametric tests, was used to analyze the data. As a result of the research, although there was no significant difference between the science academic achievement of the experimental group students and the control group students, there was an increase in the mean scores in favor of the experimental group. According to the post-test scores of the motivation scale of the groups, it was determined that there was a significant difference in favor of the experimental group in the sub-dimensions of intrinsic goal orientation, task value, learning control belief and self-efficacy belief. The learning strategies posttest scores of the groups showed that there was a significant difference in favor of the experimental group in the sub-dimensions of repetition, elaboration, critical thinking, metacognitive, peer collaboration, and time and study environment. Science teaching supported with activities based on computational thinking skills was effective in increasing students' achievement in science. In addition, it had a positive effect on their motivations such as internal goal orientations, task value, learning control and self-efficacy. In addition, it positively affected their learning by affecting their iteration, elaboration, critical thinking, metacognitive aspects, peer collaboration and time and working environments. KEYWORDS: Computational Thinking, Science, Motivation and Learning Strategies