Farklı döner eğe sistemleri kullanılarak yapılan kök kanal preparasyonu sırasında apikalden taşan debris miktarının değerlendirilmesi
Evaluation of the amount of debris from the apikal during the preparation of the root canal using different rotary file systems
- Tez No: 640109
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR GÜÇLÜER
 - Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
 - Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, çekilmiş tek köklü insan alt çene premolar dişlerinin kanal şekillendirmesi sırasında, farklı Ni-Ti döner eğe sistemlerinin apikalden taşan debris miktarının ve çalışma zamanlarının karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Bu çalışmada, 60 adet çekilmiş tek köklü insan alt çene premolar dişi kullanılmıştır (n:15). Kök kanalları ProTaper Gold, HyFlex EDM, iRace eğe sistemleri ve el eğeleri kullanılarak şekillendirilmiştir. Deney düzeneğinde apikalden taşan debris, daha önceden ağırlığı hassas terazi ile tartılmış Eppendorf tüplerinde toplanmıştır. Tüpler içindeki distile suyun buharlaşması için 70 0C'de 5 gün boyunca inkübatörde bekletilmiş, kalan debris ağırlıkları hassas terazi ile tartılarak hesaplanmıştır. Preparasyon sırasında eğelerin toplam çalışma süresini belirlemek için dijital kronometre kullanılmıştır. Eğe sistemlerinin apikalden taşan debris değerlerine ilişkin ortalamalar arasındaki fark Kruskal-Wallis testi kullanılarak incelenmiş; ikişerli karşılaştırmalar Dunn-Bonferroni düzeltme yöntemiyle değerlendirilmiştir. Eğe sistemlerinin çalışma zamanı değerlerine ilişkin ortalamalar Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testi kullanılarak incelenmiştir. ANOVA sonrası ikili karşılaştırmalar Post Hoc testlerinden Dunnett's T3 testiyle yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this in vitro study was to evaluate working time and the weight of debris extruded apically from canal shaping of single-rooted human mandible premolar teeth using different Ni-Ti rotating file systems. Method: In this study, 60 pieces of single-rooted human mandible premolar teeth were used. When choosing the teeth, the root growth was completed, the root end closed, single rooted and flat canals were preferred. The teeth were randomly divided into four groups (n=15). Root canals were produced using ProTaper Gold, HyFlex EDM, iRace file systems and hand files according to the manufacturer's instructions. The apically extruded debris was collected in preweighted Eppendorf tubes with an analytical balance. The Eppendorf tubes were then stored in an incubator at 70 °C for 5 days in order to evaporate the distilled water before weighing the dry debris. The amount of extruded debris was assessed with an analytical balance. To determine the total time for root canal preparation was recorded using a digital chronometer. The amount of extruded debris were analyzed statistically using Kruskal Wallis test and Dunn-Bonferroni correction method used for multiwise comparison. The working times were analyzed statistically using one-way ANOVA and post-hoc Dunnett's T3 tests at a significance level of P < 0.05.