Profesyonel okul yöneticiliği
Professional school management
- Tez No: 640110
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELİKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Okullarda etkili bir eğitim ile öğrencilerin başarılara ulaşmasında, öğretmenlerin ise etkili ve verimli çalışmasında okul yöneticilerinin yeri oldukça önemlidir. Okul yöneticiliği alanındaki yapılacak düzenlemeler, sadece okul yöneticilerini değil, okul ile ilgili tüm paydaşları etkilemektedir. Okul yöneticiliği uzmanlık becerileri gerektiren özel bir alan olduğu için, okul yöneticiliği ile ilgili profesyonelleşme sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Türkiye'de okul yöneticiliğinin profesyonelleşme süreci henüz tamamlanmamıştır. Okul yöneticiliği ile ilgili yasal düzenlemeler sıklıkla değişmesine rağmen bazı problemler tam olarak çözülememiştir. Bilimsel temele dayandırılmayan çözüm önerilerinin yeterli olmayacağı görünmektedir. Bu çalışma ile“Türk Eğitim Sistemindeki okul yöneticiliğinin profesyonelleşmesi hakkındaki okul yöneticilerinin, öğretmenlerin ve konu ile ilgili internet medyasının görüşlerini öğrenmek ve profesyonel okul yöneticiliğine yönelik geçerli, güvenilir ve kalıcı öneriler sunmak”amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Görüşme yapılarak ve internet yoluyla veriler toplanmıştır. 2019/2020 eğitim öğretim yılındaki profesyonel okul yöneticiliği ile ilgili MEB ve STK'lar tarafından yapılan açıklamaların da yer aldığı 22 farklı internet sitesi linkindeki haberler incelenmiş, forum sitelerinde ve haber yorumlarındaki 85 kullanıcının görüşlerinden elde edilen veriler incelenmiştir. Ayrıca 2019/2020 eğitim öğretim yılında Kayseri'de görev yapan yöneticiler ve öğretmenlerden oluşan toplam 70 kişi ile görüşme yapılmıştır. Araştırmada kullanılan görüşme formu ise araştırmacı tarafından hazırlanmış olup geçerliği ve güvenirliği uzman görüşü ile sağlanmıştır. Araştırma sonucunda, profesyonel okul yöneticiliğinin tanımı, profesyonel okul yöneticilerinin alanı, profesyonel okul yöneticilerinin görevlendirilmesindeki ölçütler, profesyonel okul yöneticilerinin eğitimi, profesyonel okul yöneticiliğinin meslekleşmesi, kadınların profesyonel okul yöneticisi olması, okul yöneticilerinin belirlenmesindeki sorunlar ile ilgili ve profesyonel okul yöneticiliği modeli ile ilgili öneriler hakkındaki sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The place of school management is quite significant for students in achieving success with an efficient education at schools and for teachers at working effectively and efficiently. The regulations which will be done in the field of school management not only affect the school principal, but also, they have an effect on the people concerned with the school. As the school management is a special field that requires specialization skills, it is necessary to complete the professionalization process about school management. The process of professionalization about school management has not been completed, yet. Much as legal regulations about school management are frequently changed, some problems have not been solved exactly. It seems that solution suggestions that are not based on scientific basis will not be sufficient. With this study, it is aimed to“learn the opinions of school administrators, teachers and internet media, about the professionalization of school management in the Turkish Education System and to present valid, reliable and permanent suggestions for professional school management”. Qualitative research method was used within the scope of the research. Data were collected by interviewing and via the internet. Within the scope of the research, the news on 22 different internet sites that include explanations on professional school managements in the academic year 2019-2020 made by Non-governmental Organizations and by the Ministry of National Education were examined with the aid of the qualitative research method via internet, data obtained from the opinions of 85 users in the forum sites and news comments were examined. 70 people consisted of school administrators and teachers worked in Kayseri in 2019-2020 academic year were also interviewed by researcher. The interview form used in the research, and its validity and reliability were provided by expert opinion. As a result of research, the results about the definition of professional school management, the field of professional school administrators, the criteria for charging the professional school management, the training of professional school management, being a profession of professional school management, women's being professional school management, the problems in determining school managements and the suggestions on professional school managements were obtained.