Fransız Liszt'in etüdleri üzerine bir inceleme
An Examination of the piano studies by Franz Liszt
- Tez No: 64013
- Danışmanlar: DOÇ. SAYRAM AKDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Müzikte etüd sözcüğü, çalgı çalma tekniğini geliştirmek ve ilerletmek amacıyla yazılan yapıt anlamına gelmektedir. Piyanonun bulunup geliştirilmesinden günümüze dek, pekçok besteci ve piyano eğitimcisi, piyano için etüd dizileri yazmışlardır. Besteciliği, kendi zamanında tartışma konusu olmakla birlikte, Franz Liszt'in gelmiş geçmiş en büyük piyano virtüözü olduğu kuşku götürmez. Etüdleri, geleneksel etüd kavramının çok ötesinde, büyük boyutlu yapıtlar olarak değerlendirilmelidir. Liszt, henüz 14 yaşında iken, oniki kısa etüd yazdı. 1837 yılında, bu oniki kısa etüdü yeniden ele alarak geliştirdi ve“ 12 Etudes D'execution Transcendante ”(Üstün Yorum Etüdleri) adım verdiği etüdleri, pekçok müzikçiye göre kendisinden başka hiç kimsenin çalamayacağı güçlükte bir etüd dizisi haline getirdi. 1851 yılında ise bir düzenleme daha yaparak Transandantal etüdlere bugün bildiğimiz son şeklini verdi. Ünlü keman virtüözü Paganini'nin keman kaprislerinden yola çıkarak,“ Six Ehıdes D'apres Paganini ”(Paganini'nin Kaprisleri Üzerine Altı Etüd) adındaki piyano etüdlerini yazdı. 1840'da yayımlanan bu etüdler, 1851 'de gözden geçirilerek tekrar yayımlandı. Bu etüdlerden bir süre sonra ise, resimsel ve şiirsel başlıklar taşıyan“ Üç Konser Etüdü ”ve“ İki Konser Etüdü ”yazıldı. Liszt'in tüm etüdleri, teknik yönden çok güç olmalarının yanında, müziği ön planda tutmakta ve piyano literatüründe, büyük ve önemli yapıtlar arasında yeralmaktadır.
Özet (Çeviri)
The word“ Study ”in music, describes a work written for developing and improving the technic of instrument playing. Begining from the invention and development of the piano until today, many composers and piano teachers have written sets of studies for the piano. Franz Liszt, no doubt is the greatest piano virtuozo of all times though as a composer he has been the subject of considerable discussion. His piano studies, should be considered as expanded works, for beyond the conventional study concept Liszt wrote twelve short studies, when he was fourteen years of age. In 1837, he revised and developed these short studies, naming them“12 Etudes D'execution Transcendante ”(12 Transcendental Studies). According to many musicians, these set of studies were so difficult to play that, no one else but Liszt only could play them. However, in 1851 he made yet another version of the transcendental studies, the one we know today. Setting out from the violin caprices by Paganini, the famous violin virtuoso, he wrote six piano studies named,“ Six Etudes D'apres Paganini ”(Six studies on Paganini's Caprices). These studies published in 1840, were revised and republished in 1851. The“ Three Concert Studies ”and the“ Two Concert Studies ”which bear picturesque and poetic titles, date a little later than the Paganini Studies. All the studies of Liszt are among the most important works of piano literature, possesing musical expression besides technical difficulties. n