20. yy. flüt dağarı üzerine bir inceleme
- Tez No: 64014
- Danışmanlar: DOÇ. ÖNDER KÜTAHYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET 16' inci yüzyıl ile barok ve klasik dönemlerde solo çalgı olarak ya da oda müziğinde kullanılan flütün dağarı sınırlıydı. Romantik dönemde solo yapıtların sayısı biraz arttı; ama yapıtların bestecileri genellikle flüt virtüözleriydi; bu nedenle, yazılan müziğin içeriği dönemin genel gelişimini fazla yansıtmıyordu. 20' nci yüzyıla gelindiğinde besteciler flüte ilgiyle yaklaştılar. Aslında müzik sanatının bu yüzyıldaki gelişmesi son derece kapsamlı oldu. Yüzyılın ilk yarısında Debussy' nin izlenimciliği, Schönberg' in atonalizmi ve Hindemith' in yeni klasikçiliği vardı. Stravinski ile Bartok ise çağdaşlaşmayı halk müziğinin temeline dayandırmışlardı. Yapıtlarında cazdan yararlanan besteciler de görüldü. 20' nci yüzyılın ikinci yansında müziğin gelişimi büyük bir hız kazandı. Ortaya çıkan sonuçlar“Yeni Müzik”terimiyle tanımlandı. Bütünsel örgütlenme, Raslamsallık, Elektronsal Müzik ve Yeni Tını Arayışları, bu sonuçların başlıcalarıydı. Yüzyılın sonuna yaklaşıldığında besteciler, Art-Çağdaşçı (Post-Modern) sanat anlayışıyla eskiye döndüler; fakat 1990' lara doğru bir kez daha yeni sentezlere yönelindi. Bu gelişmeler flüt dağarına yeni bir boyut getirdi. Flüt için çok sayıda konçerto, sonat ya da değişik başlıklar altında solo yapıt bestelendi. Oda müziği alanında ise flüt, hem klasik otonomlar içinde hem de yüzyılımızın tınılarını yansıtan özgün çalgı birleşimleri içinde kullanıldı. Böylece flüt dağarı zenginleşti. Bu gelişmeye katkısı olan 200 dolayında besteci saptayabildim. Son on yılda yazılan yapıtların da fazla olduğu kanısındayım. 20' nci yüzyılda bestelenen yapıtlar sayesinde Türkiye konservatuvarlarındaki flüt eğitimi büyük bir ilerleme gösterebilecektir. Bunun kanıtı, yaptığım çalışmada adlarını verdiğim bestecilerle onların flüt için yazdıkları yapıtlardır. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACK In 16 th century and in baroque and classical periods the flute was being used as a solo instrument and in chamber music ensembles; but its repertory was very limited. In romantic era the number of solo works has somewhat increased; but composers were generally virtuosi of that instrument. For this reason the content of music did not reflect the general development of the period. In twentieth century composers approached the flute with great interest. In fact, the art of music has undergone a very comprehensive development in this century. In the first half of the century there were Debussy' s impressionism, Schönberg' s atonalism and Hindemith' s neoclassicsm. The modernism of Stravinski and Bartok had been on the basis of folk music. Besides, one has seen some composers utilising Jazz in their works. In the second half of twentieth century development of the music has been accelarated and its result has been defined as“New Music”. Total Organisation, Alearotic Music, Electronic Music and search of new timbres were the chief lines of that result. Before reaching the and of the century composers returned to the past with an artistic mentality of Post-modernism; but in 1990' s once more they have tried new syntheses. These developments brought a new scope to the repertory of the flute. Many concerti, sonatas or solo works under different tittles have been written for this instrument. And in the field of chamber music, flute has been used in classical ensembles and in original combinations reflecting the timbre of our century. Thus, the repertory of the flute was enriched. I could fix nearly about 200 composers who have contributed to this development. I am in the opinion that works having been written in the last decade, are too much in quantity. Education of flute in the conservatoirs of Turkey will be able to make a great progress by means of the works written in 20 th century. This can be confirmed by the composers cited in my study and the works that they have written for the flute. IV