Türkiye'de bölgeler bazında dış ticaretin ekonomik büyümeye etkisi
The effect of foreign trade on economic growth in Turkey-based by regions
  1. Tez No: 640130
  2. Yazar: FATİH SELAMCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDENUR ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Dış ticaret, ülkelerin ekonomik büyümesinde önemli bir göstergedir. Dış ticareti etkin biçimde gerçekleştirmeye yönelik çeşitli teoriler geliştirilmiştir. Bunun yanında dış ticaretin bölgesel olarak yürütülmesi, ülkenin bölgesel kalkınmasına katkı sağlamaktadır. Gelişen ülkelerden olan Türkiye, 1980 yılından sonra ekonomik serbestleşmeyi benimsemesiyle dış ticaretini ön plana çıkarmıştır. Çalışmanın amacı, Türkiye'de bölgesel dış ticaretin ekonomik büyüme ile olan ilişkisini ortaya koymaktır. Bu çerçevede 2002-2018 dönemi dikkate alınmış olup, panel veri analizi olan Pedroni eşbütünleşme testi yöntem olarak kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre Marmara, Karadeniz, Ege, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nde ihracat ve ithalat ile ekonomik büyüme arasında ilişki tespit edilmiştir. Akdeniz Bölgesi'nde ise ihracat ile ekonomik büyüme arasında ilişki tespit edilirken, ithalat ile büyüme arasında ilişkiye rastlanamamıştır. Bu sonuçlara dayanarak, bölgesel kalkınmada dış ticaretin önemli bir yer tuttuğu ve ekonomide bölgesel adalete katkı sağladığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Foreign trade is an important indicator of the economic growth of countries. Various theories have been developed to effectively carry out foreign trade. In addition to this, the regional execution of foreign trade contributes to the regional development of the country. Turkey, one of the developing countries, has featured its foreign trade after 1980 with the adoption of economic liberalization. The aim of this study is to demonstrate the relationship between regional foreign trade and Turkey's economic growth. In this framework, the period of 2002-2018 has been taken into consideration and the Pedroni cointegration test of panel data analysis has been used as a method. According to the results of the analysis, there is a relationship between export and import and economic growth in the Marmara, Black Sea, Aegean, Central Anatolia, Eastern Anatolia and Southeastern Anatolia Regions. In the Mediterranean Region, while there is a relationship between export and economic growth, no relationship has been found between import and growth. Based on these results, it is thought that foreign trade plays an important role in regional development and contributes to regional justice in the economy.