Dış ticaret hadlerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisinde enflasyonun rolü: Türkiye uygulaması
The role of inflation rate in the effect of the terms offoreign trade on economic growth: Turkey
  1. Tez No: 559839
  2. Yazar: DİLEK ÖZÇOBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİCRAN SEREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ülke sınırlarının ticari anlamda ortadan kalkmasıyla uluslararası ticaret büyük hacme ulaşmış ve ülkeler için önemli bir yapı haline gelmiştir. Ülkelerin uluslararası ticaretinin seyrini gösteren dış ticaret hadleri, ülkelerin dış ticaretten elde ettiği kazanç veya kayıpları belirlemede kullanılan bir göstergedir. Ülkelerin elde ettiği kazanç ve kayıplar doğrultusunda ülkenin iktisadi büyümesi de şekillenmektedir. Dış ticaret hadlerindeki bir değişimin ekonomik büyüme üzerindeki etkisini olumlu veya olumsuz olmasını belirleyen en önemli faktörlerden biri enflasyon düzeyidir. Bu durum, dış ticaret hadleri ve ekonomik büyüme ilişkisinde optimal enflasyon oranının ne olması gerektiği ya da her ülke veya ülke grubuna özgü bir eşik değerinin olup olmadığı konusunu gündeme getirmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de düzey 2 alt bölgeleri bazında dış ticaret hadlerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisinde enflasyonun rolü, 2005-2014 dönemi itibariyle Dinamik Panel Eşik Regresyon modeli (DPER) kullanılarak incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre enflasyon eşik düzeyinin % 6,17 olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, dış ticaret hadlerindeki bir yükselme enflasyon oranının eşik düzeyin altında olması durumunda ekonomik büyümeyi olumlu etkilerken, üzerinde olması durumunda ise olumsuz etkilemektedir. Bu doğrultuda, dış ticaret hadlerindeki bir iyileşmenin ekonomik büyümeyi olumlu etkiyebilmesi ve sürdürülebilir büyümenin sağlanabilmesi adına politika yapıcılar enflasyon hedeflerinde bu eşik düzeyini dikkate almaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
International trade has gained more importance and reached huge volumes after the abolition of the trade barriers between countries. The terms of trade that shows how well a country performs in the international trade scene, is an indicator which is used to evaluate the profits and losses in foreign trade. The economic growth of the country is also formed in parallel with these profits and losses. Inflation rate is the one of the most important factors that determines the positive or negative effects of any change in the terms of trade on economic growth. In this regard, the relationship between the terms of trade and the economic growth should be examined by questioning what an optimal inflation rate should be or whether there is any inflation threshold that is special to any country or a group of countries. In this study, the role of the inflation rate in the effect of the terms of trade on economic growth is examined for Turkey based on below level 2 states by using the Dynamic Panel Threshold Regression Model covering the years 2005 through 2014. The results demonstrate that inflation threshold is 6,17 %. Additionally, it can be said that an increase in the terms of trade affects economic growth positively when the inflation rate is below the threshold and negatively when its above. Consequently, in order to have sustainable growth and a positive effect on the economy with an increase in terms of trade, politicians have to take this inflation rate threshold into consideration whilst they are deciding on the inflation targets.