Tıbbi ve aromatik bitkiler kullanarak kişiye özelağız bakım ve kozmetik ürünlerinin geliştirilmesi
Development of custom oral care and cosmetic productsusing medical and aromatic plants
  1. Tez No: 640160
  2. Yazar: MERVE MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. HALİL İBRAHİM UĞRAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
İnsanların günlük bakımlarının başında ağız sağlığı gelmektedir. Ağız sağlığı denilince bunun en temel yapı taşı olarak diş fırçalamak gelmektedir. Diş fırçalamak bakıldığında fiziksel bir temizleme işlemi olarak görülmektedir. Temizlik işlemi sayesinde diş çürüklerine karşı koruma, ağız kokusunun giderilmesi, diş eti hassasiyetinin korunması ve diş yapısının beyaz olarak görülmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda, temizlik için genelde yardımcı ajan ve çeşitli etken maddeler kullanılmaktadır. Fakat bu etken maddelerin bazıları sağlık açısından önemli derece risk ihtiva eder. Bizim çalışmamızda tehlikeli grup kimyasallar yerine diş yapısının sağlığını etkilemeyecek tıbbi bitki ekstreleri kullanılmıştır. Sonuçlara bakıldığında ürünler sadece sodyum bikarbonat ve çok düşük derecede potasyum sorbat eklenerek uzun vadeli mikrobiyolojik üreme engellenmiştir.
Özet (Çeviri)
Oral health comes first among people's daily care. When it comes to oral health, brushing teeth is the main building block of it. Looking at brushing teeth is seen as a physical cleaning process. Thanks to the cleaning process, it is aimed to protect against dental caries, eliminate bad breath, preserve gingival sensitivity and see the tooth structure as white. For these purposes, auxiliary agents and various active substances are generally used for cleaning. However, some of these active ingredients contain significant health risks. In our study, we used medicinal plant extracts that would not affect the health of the dental structure instead of hazardous group chemicals. Considering the results, long-term microbiological reproduction was prevented by adding only sodium bicarbonate and a very low degree of potassium sorbate.