Süt ile tüketilen kahvaltılık gevreklerdeki suda çözünen B1, B2 ve B3 vitaminlerinin biyoerişilebilirliklerinin in vitro gastrointestinal sistem ile incelenmesi
Investigation of the bioaccessebility of the vitamins B1, B2 and B3 in breakfast cereals consumed with milk by in vitro gastrointestinal digestion system
  1. Tez No: 640197
  2. Yazar: BÜŞRA SÜRÜCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
B 1 , B 2 ve B 3 vitaminleri, tahıl bazlı olan kahvaltılık gevreklerin önemli besin bileşenleridir. Günümüzde kahvaltılık gevrekler genellikle süt ile hazırlanıp tüketilmektedir. Bu tezin amacı günümüzde sıkça tüketilen kahvaltılık gevreklerde bulunan vitamin B 1 , B 2 ve B 3 'ün biyoerişilebilirliğini incelemektir. Tahıl bazlı kahvaltılık gevreklerdeki B 1 (tiamin), B 2 (riboflavin) ve B 3 (nikotinik asit ve nikotinamid) vitaminlerinin miktarı, yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) kullanılarak belirlendi. Etiketteki beyanlara göre B 1 , B 2 ve B 3 vitaminlerinin değerleri %78,5 ile %133,7, %80,3 ile %171,8 ve %67,6 ile %223,6 arasında değişmektedir. Sütsüz hazırlanan kahvaltılık gevreklerde tiaminin biyoerişilebilirliği %12,6 ile %101,4 arasında, riboflavin biyoerişilebilirliği %80,8 ile %100,4 arasında, nikotinik asitin biyoerişilebilirliği %48,4 ile %85,5 arasında ve nikotinamidin biyoerişilebilirliği ise %50.3 ile %81.1 arasında değişmektedir. Süt ile birlikte tüketildiğinde tiaminin biyoerişilebilirliği %40,2 ile %100,3 arasında, riboflavin biyoerişilebilirliği %81 ile %98 arasında, nikotinik asit biyoerişilebilirliği %38,1 ile %98,2 arasında ve nikotinamid biyoerişilebilirliği ise %70,7 ile %95,7 arasında değişmektedir. Besinlerin diyet lifi içeriği, sıcaklık, stabilite ve polisakkaritler ve polipeptidler ile etkileşimi vitaminlerinin biyoerişilebilirlik düzeylerini önemli ölçüde etkilendiği düşünülmektedir. Bu sonuçlar, suda çözününen vitaminlerin biyoerişilebilirliğininde in vivo olarak düşük olabileceğini gösterebilir.
Özet (Çeviri)
Vitamins B 1 , B 2 and B 3 are important nutritional components of cereal-based breakfast cereals. Today, breakfast cereals are usually prepared and consumed with milk. The purpose of this thesis is to examine the bioaccessibility of vitamins B 1 , B 2 and B 3 found in breakfast cereals that are frequently consumed today. The amount of vitamins B 1 (thiamine), B 2 (riboflavin) and B 3 (nicotinic acid and nicotineamide) in cereal-based breakfast cereals was determined using high performance liquid chromatography (HPLC). According to the statements on the label, the values ​​of vitamins B 1 , B 2 and B 3 vary between 78,5% and 133,7%, 80,3% and 171,8% and 67,6% and 223,6%, respectively. Bioaccessibility of thiamine in breakfast cereals prepared without milk ranged between 12,6% and 101,4%, riboflavin ranged between 80,8% and 100,4%, nicotinic acid ranged between 48,4% and 85,5%, and nicotinamide ranged of 50,3% and 81,1%. When consumed with milk, thiamine bioaccessibility ranged between 40,2% and 100,3%, riboflavin between 81% and 98%, nicotinic acid between 38,1% and 98,2%, and nicotinamide between 70,7% and 95,7% . Dietary fiber content, temperature, stability, and interaction of foods with polysaccharides and polypeptides are thought to significantly affect the bioaccessibility levels of the vitamins. These results may indicate that the bioaccessibility of the water-soluble vitamins may be low in vivo.