19-21 yaş aralığındaki bireylerin ultra işlenmiş besinlere yönelik bilgi ve tüketim sıklıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge and consumption frequencies of individuals aged 19-21 regarding ultra-processed foods
- Tez No: 903266
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ultra işlenmiş besin tüketiminin artması ile başta obezite olmak üzere bulaşıcı olmayan hastalıkların prevalansı artış göstermektedir. Bu çalışmada 19-21 yaş aralığındaki bireylerin ultra işlenmiş besinlere yönelik bilgilerinin ve tüketim sıklıklarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma verileri, ilişkisel tarama modeli kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ve anket aracılığıyla toplanmış olup, anket demografik bilgiler ve antropometrik ölçümle ilgili sorular, ultra işlenmiş besinlere yönelik bilgi formu ve ultra işlenmiş besin tüketim sıklığı formu olmak üzere üç kısımdan oluşmuştur. Katılımcıların %65,69'u (n=381) kadın ve %34,31'i (n=199) erkektir. Katılımcıların %64,8'i ultra işlenmiş besin kavramını daha önce duymadığını belirtirken, %79,5'i ultra işlenmiş besinlerin sağlıksız olduğunu düşündüklerini ve %52,8'i yine de tüketmeye devam edeceklerini bildirmişlerdir. Ultra işlenmiş besin denildiğinde akla gelen ilk besinler cips, sosis, sucuk, paketli besin, salam, noodle, kek vd. olmuştur. Paketli dondurma, işlenmiş etler, kahvaltılık tahıllar, margarin, şekerli veya gazlı içeceklerin tüketim sıra ortalamaları ile cinsiyet arasında anlamlı ilişki saptanmıştır (
Özet (Çeviri)
With the growth of ultra-processed food consumption, the prevalence of obesity, which has not changed, is increasing. This will be effective in the future, in order to evaluate the information and consumption frequencies of ultra-processed foods produced by those aged 19-21. The research data were collected through a face-to-face interview method and a survey in the form of a relational screening model, and the survey consists of three structures: demographic information and anthropometric measurement questions, an information formula for ultra-processed foods, and an ultra-processed food consumption efficiency formula. 65.69% (n=381) of the participants were female and 34.31% (n=199) were male. While 64.8% of the participants stated that they had not heard of ultra-processed food treatment before, 79.5% stated that ultra-processed foods were unhealthy and 52.8% stated that they would continue to consume them anyway. When ultra-processed foods are mentioned, the first foods that come to mind are chips, sausages, soudjouk, packaged foods, salami, noodles, cakes, etc. There was a significant relationship change between the consumption order averages of packaged ice cream, processed meats, breakfast periods, margarine, sugary or fizzy drinks and gender (