Bazı ekmeklik buğday (Triticum aestivum L.) genotiplerinde fodmap analizi
The fodmap analysis in some bread wheat (Triticium aestivum L.) genotypes
  1. Tez No: 640212
  2. Yazar: RABİA BALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YAMAN, PROF. DR. ŞENAY ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Günümüzde yeni yeni ortaya çıkan ve giderek popülerlik kazanan FODMAP diyetinde buğday ve buğday ürünlerin yasaklı olduğu bilinmektedir. Güncel olarak IBS kontrolü için kullanılmaya başlanan düşük FODMAP diyeti, mikrobiyota değişimi için de gerekli olduğu ifade edilmektedir. Son çalışmalarda FODMAP diyetinin karın ağrısı, kolonik fermentasyon, gaz oluşumu, hazımsızlık gibi semptomları azalttığı bilinse de uzun dönemli çalışma sayısının az olduğu bilinmektedir. Çalışmanın amacı, Amerika'da belli bir bölgeden hasat edilmiş belli tür buğday genotiplerinden elde edilmiş un ve bu unlardan yapılmış ekmeklerin FODMAP içeriği araştırılmıştır. Çalışmada oligosakkarit, disakkarit, monosakkarit ve poliyollerin HPAEC-PAD analiz yöntemiyle miktarları tayin edilmiştir. Literatüre göre eşik değeri kabul edilen bir porsiyonda 0.30 gr total oligosakkarit miktarı olarak bulunmuştur. Bizim çalışmamızda, 50 gram un genotiplerin de ortalama oligosakkarit miktarı 0.45gr olarak; ekmek çeşitlerinde ise 0.018 gram olarak bulunmuştur. Görüldüğü gibi, Amerika'da hasat edilen bu genotiplerin FODMAP miktarı yüksek kabul edilmektedir. Bu çalışmanın devamı olarak Türkiye'de aynı genotip çeşitlerindeki FODMAP oranları incelenmelidir.
Özet (Çeviri)
It is known that wheat and wheat are banned in the FODMAP diet that is newly emerging and gaining popularity today. The low FODMAP diet, which is currently used for IBS control, is also started to be necessary for microbiota change. Although the FODMAP diet is known to reduce symptoms such as abdominal pain, colonic fermentation and indigestion in recent studies, it is known that the number of long-term studies is limited.The aim of the study is to investigate the FODMAP content of flour obtained from certain wheat genotypes harversted from a certain refion in the United States and breads made from these flours. In the study, the amount of oligosaccharide, disaccharide, monosaccharide and polyols were determined by HPAEC-PAD analysis method. Acoording to the literatüre, as a total oligosaccharide amount of 0.30 g in a portion accepted as threshold value. In our study, the average oligosaccharide amount of 50 grams of flour genotypes was 0.45gr; as 0.018 grams in bread types. As can be seen, the FODMAP amount of these genotypes harvested in America is considered high. As content continues to be investigated in the same genotypes FODMAP kind in Turkey.