Bilinç akışı tekniği ve mimarlık: Bernard Tschumi örneği
The stream of consciousness and architecture: The case of Bernard Tschumi
- Tez No: 640236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTEBER ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Modern edebiyatta bir anlatım yöntemi olan bilinç akışı tekniği, psikoloji ile ilişkisini Sigmund Freud'un“Psikanaliz Kuramı”ve“Serbest Çağrışım Metodu”ile kurmaktadır. Çalışmanın temel amacı, bilinç akışı tekniğinin mimarlıktaki varlığını ortaya koymaktır. Bu anlamda tekniğin kökenini; bireyin düşüncesinin zaman içerisinde nasıl şekillendiğini felsefe tarihinde, düşüncesiyle var olan bireyin zihinsel ve bedensel değişimini psikoloji tarihinde, sanatçının değişen psikolojisinin üretkenliğini tetiklemesiyle yaratma ediminde bulunma nedenlerini sanat tarihinde olmak üzere üç ayrı alanda incelemektedir.“Yapılan Çalışmalar-I”bölümünde, bilinç akışı tekniğinin felsefe ve psikolojideki bilinç etkinlikleri araştırılarak; edebiyat, müzik, heykel, resim ve mimarlık alanlarında incelenen örneklerle sanatta bilinç akışı tekniğinin izi sürülmüştür.“Yapılan Çalışmalar-II”bölümünde, Bernard Tschumi'nin söylemleri ve çalışmaları ile mimarlıkta bilinç akışı tekniğinin araştırması içinde olunmuştur. Çalışmanın“Bulgular”bölümünde; felsefe, psikoloji, sanat ve Bernard Tschumi bağlamında incelenen örneklerin genel analizi ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde ise bilinç akışının tekniğinin mimarlıkta var olduğu söylemi ortaya koyularak, tartışmaya açılmıştır.
Özet (Çeviri)
The stream of consciousness technique, which is a method of expression in modern literature, establishes its relationship with psychology with Sigmund Freud's“Theory of Psychoanalysis”and“Free Association Method”. The main purpose of the study is to reveal the existence of the stream of consciousness technique in architecture. In this sense, the origin of the technique; It examines how the thought of the individual is shaped over time in the history of philosophy, the mental and physical change of the individual existing with his thought in the history of psychology, the reasons for the artist to act by triggering the productivity of the changing psychology in three different fields in the history of art. In the“Studies Conducted-I”section, by investigating the conscious activities of the stream of consciousness technique in philosophy and psychology; with the examples examined in the fields of literature, music, sculpture, painting and architecture, the stream of consciousness technique in art has been traced. In the“Studies Conducted-II”section, Bernard Tschumi's discourse and studies and the research of the flow of consciousness technique in architecture have been made. In the“Findings”section of the study; a general analysis and evaluation of the samples examined in the context of philosophy, psychology, art and Bernard Tschumi was made. In the conclusion part of the study, the discourse of the technique of the stream of consciousness existing in architecture is opened for discussion.